Ovčáček: Rektory, kteří letos nepřijdou, za rok možná nepozveme

Prezident Miloš Zeman se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem (ČTK)

Prezident Miloš Zeman se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman uvažuje, že rektory veřejných vysokých škol, kteří ani letos nepřijdou na ceremoniál předávání státních vyznamenání, už příští rok nepozve. Většina rektorů i letos avizuje bojkot. Část se omluvila pro jiné povinnosti, jiní nechali neúčast bez komentáře, zbytek se odmítá zúčastnit kvůli Zemanovi.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se o Zemanových myšlenkových pochodech zmínil na Facebooku. „Pan prezident uvažuje o tom, že kvůli jednoznačné neúctě ke státnímu svátku, rektory, kteří odmítnou pozvání na 28.10., za rok nepozve,“ napsal.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pozvaný je, ale akce se nezúčastní, je do 30. října v zahraničí. Na Hrad nepůjdou ani rektor Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) Karel Melzoch a Petr Konvalinka, který stojí v čele Českéhovysokého učení technického (ČVUT). „Mám spoustu jiných povinností. Plánuji stejně jako každý rok položit společně s rektory pražských vysokých škol kytici u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí,“ řekl Konvalinka ČTK. Rektoři Vysoké školy ekonomickéa České zemědělské univerzity Hana Machková a Jiří Balík jsou v zahraničí a zatím se nevyjádřili.

Rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek pozvánku obdržel, ale omluví se, stejně jako rektor Mendelovy univerzity Ladislav Havel, který má dlouhodobě plánovanou zahraniční cestu. Také rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig se na Pražský hrad nechystá. Nelíbí se mu, že nebyli pozváni všichni zástupci veřejných vysokých škol, zejména rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, se kterým měl Zeman v minulosti spory.

Vztah mezi Zemanem a rektory je napjatý dlouhodobě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]