Ovčáček varuje Babiše před válkou se Zemanem, jinak ANO klesne pod 20 procent

Miloš Zeman a Andrej Babiš na Čapím hnízdě. (ČTK)

Miloš Zeman a Andrej Babiš na Čapím hnízdě. | FOTO: ČTK

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček varoval premiéra Babiše, že kdyby vyhlásil válku prezidentu Zemanovi, dopadl by jako jeho předchůdce Sobotka, a hnutí ANO by spadlo pod 20 procent. Podobné provokace by si jako státní úředník nemohl dovolit, pokud by je neměl posvěcené z Hradu.

Premiér Andrej Babiš  a Antonín Staněk  (ČTK)

Jiří Ovčáček poskytl rozhovor moderátorce Heleně Šulcové na jejím YouTube kanálu (1. 8. 2019), který přesáhl jeho standardní twitterovou komunikaci. Obecně platí, že nejlepší reakcí na polosoukromé provokace či glosy tohoto nikým nevoleného státního zaměstnance na sociálních sítích je jejich ignorace, případně přesměrování na úroveň kulinářských receptů.

Zemanův klon

Rozhovor je však jiný formát a znovu poodkryl bizarní myšlenkový svět současného hradního osazenstva, který za několik let vzájemného soužití prorostl do nebývalé jednoty. Nejen názorové, což by se dalo pochopit, ale i osobnostní a výrazové, což už je naprostá anomálie a téma spíše pro psychology.

Psychologickou rovinu trefně shrnul novinář Jaroslav Kmenta. „Reinkarnace Miloše Zemana je téměř hotova. Jiří Ovčáček už není jen jeho mluvčím. On je klonem Zemana. On jako Zeman už nejen myslí a jedná, on tak i mluví, argumentuje, používá podobné stavby vět. Stejně i ponižuje, vyhrožuje, provokuje,“ zhodnotil Kmenta Ovčáčkův výkon. „Rozdíl je zatím jen v tom, že ho prezident nenaučil slovo k..nda. A že Jiří mluví rychleji, lépe artikuluje a nezaklání se u toho,“ dodává.

K tomu lze dodat, že prezidentův mluvčí se svému idolu blíží i svým narcismem, samolibostí a dokonce i pokusy o bonmoty, kde ještě za originálem v jeho největší slávě přece jen zaostává a usmívá se jim sám. Nikde jinde ve státní správě není práce mluvčího povýšena do takto osobního vztahu a nikdo neměl takovou vyjadřovací volnost, i když je jistě konzultována nebo odposlechnuta z hradních porad.

Silný jedině s prezidentem

Za pozornost stojí Ovčáčkovy výroky, které lze rozpoznat jako cíleně tlumočené prezidentovy vzkazy, odpovídající atmosféře, která dnes panuje na Hradě. Jinak by si je mluvčí sám netroufl vyslovit, protože mu v jeho úřednické pozici zkrátka nepřísluší.

To se nejvíce projevilo v postojích mluvčího k Andreji Babišovi. Na jedné straně premiéra vychvaluje a brání. Někdy to dokonce vypadá, jako by na vedlejší úvazek pracoval i jako jeho tiskový mluvčí. Dokonce se přihlásil k tomu, že má dnes nejblíže k ANO, a odmítl kritiku, že je šéf hnutí slabý politik, i když prezident Zeman je podle něj silnější.

Dodal ovšem, že „pan premiér je silný právě ve spojenectví s panem prezidentem a všechny tyto komentáře míří k jedné jediné věci. Snaží se pana premiéra donutit k tomu, aby vyhlásil válku panu prezidentovi“, a vzápětí před takovým vývojem varuje.

„Jsem skálopevně přesvědčen, že kdyby Andrej Babiš vyhlásil válku panu prezidentovi, tak hnutí ANO klesne pod 20 procent,“ prohlásil Ovčáček. Připomněl, že válku Zemanovi údajně vyhlásil Babišův předchůdce v čele vlády Bohuslav Sobotka. „A skončil na sedmi procentech,“ zdůraznilo Zemanovo alter ego.

Je přitom skutečností, že trestně stíhaný premiér, sužovaný dalšími osobními problémy, je vydíratelný. Dnes vede křehkou vládní konstelaci závislou na prezidentově libovůli a komunistech, která se kdykoli může zhroutit.

K vládnímu rozkolu však zásadní měrou přispěl právě Zeman svými manévry kolem ministra kultury Staňka a jeho nástupce Šmardy. Přehazování odpovědnosti z jednoho na druhého v trojúhelníku prezident-premiér-ČSSD je jen jedním z nevábných projevů této truchlohry.

Signály z Hradu

Ovčáčkovo vystoupení dalo částečně nahlédnout do hradní kuchyně. Prezident prý Ústavu neporušuje, chová se velmi zodpovědně, nemusí nikam spěchat a pečlivě zvažuje všechny varianty. Není to tak, by „předseda vlády něco navrhoval a sám si to schvaloval“. Tomuto svéráznému „ústavnímu“ výkladu Ovčáček možná i sám věří.

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO)
 (ČTK)

Na jedné straně se Zeman shoduje s Babišem, že hlavním viníkem koaliční krize je rozpolcená sociální demokracie. Dává jí ještě čas na rozmyšlenou, jak se zachová, jestli chce nebo nechce opustit vládu. Hamáčkovi prezidentův mluvčí radí, aby si od strany odpočinul a vše dobře promyslel.

Současně je jeho prostřednictvím vysílán Babišovi z Hradu signál, kde se nacházejí jeho mantinely. Jde to dnes skutečně tak daleko, že předsedu vlády v jisté euforii peskuje už i hradní úředník, ať si dá pozor a nenechá se vyprovokovat ke sporu s hlavou státu?

Prezidentův mluvčí pokračuje v linii, kdy osobními komentáři vstupuje do politických šarvátek, včetně přetrvávajících komplikovaných vztahů prezidenta Zemana s ČSSD. V minulosti se takto vymezoval i vůči premiéru Sobotkovi.

Totéž platí i v současné době, kdy lze v Ovčáčkem vypouštěném mediálním balastu vysledovat směr prezidentova uvažování. Dnes už veřejně přisuzuje podřízenou roli i Babišovi.

Ve skutečnosti jde o to, aby Miloš Zeman nějakými nepředloženými tahy na politické šachovnici sám neztratil vliv, který si se svým klonem a dalším osazenstvem Hradu momentálně užívají. Bylo by to celé jen směšné divadlo, kdyby to nebyla poněkud dekadentní realita.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]