Ovčáček vzpomíná na Havla. Dojít k jeho hrobu se ale neobtěžoval

Jiří Ovčáček (Twitter J. Ovčáčka)

Jiří Ovčáček | FOTO: Twitter J. Ovčáčka

Václav Havel by v sobotu oslavil narozeniny. Svých třiaosmdesátin se ovšem nedožil, proto si ho lidé připomínají alespoň na sociálních sítích nebo vzpomínkou. Někteří se vypraví k hrobu bývalého prezidenta. Mezi nimi nechyběla ani delegace z Pražského hradu. V ní se ovšem neobjevil prezident ani jeho mluvčí. Toho by možná čekalo víc lidí než Zemana. Jiří Ovčáček se totiž rád okázale hlásí k odkazu Václava Havla.

To je ovšem samozřejmě jen přetvářka, kterou občas nižší státní úředník používá místo nadávek a urážení. Jinak by se přece vydal na Vinohradský hřbitov a položil zde kytici, kterou se uráčila hradní parta poslat. Natolik ovšem Ovčáček prvního porevolučního prezidenta neuznává. Zmohl se totiž pouze na tweet, v němž vzkazuje, že na Hradě nezapomínají.

Karel Schwarzenberg (ČTK)

To je sice možné, ale mluvčí už nedodal, že se Zemanem vzpomínají pouze se záští a despektem. Své pohrdání jedním ze svých předchůdců předvedl prezident například v říjnu 2017 při Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku. Tehdy Zeman pouze prošel kolem výstavy, věnované Havlovi. Na dotaz, zda ji navštíví, utrousil pouze „nevím“.

Stejně jako u Klausů doma je zmínka o jediném našem prezidentu, který nedělal ve světě ostudu, zapovězena. Vždyť mladému trikoloristovi vadí i jméno prezidenta v názvu pražského letiště a rád by ho změnil.

Jiří Ovčáček se sice rád fotografuje u snímků Václava a Olgy Havlových, ale aby došel k hrobu bývalé hlavy státu, to už mu za cestu nestojí. Přitom u pomníku Rudé armády by klidně nocoval ve spacáku a bránil ho před vandaly. Zemanův tiskový mluvčí už by se měl začít chovat jako dospělá osoba, pak si možná někdo bude všímat i toho, co říká.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]