Ovčáček zkritizoval vědce za jejich výzvu k toleranci

Eric Drooker

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zkritizoval výzvu stovek českých vědců k toleranci vůči uprchlíkům. Text podle něj prohlubuje příkop mezi českou společností a takzvanými elitami. Ovčáček svůj osobní názor na aktivitu českých akademiků sdělil na dnešní tiskové konferenci. Fyzikální chemik Pavel Jungwirth řekl, že výzva má naopak příkopy zahlazovat. Výzvu nazvanou Vědci proti strachu a lhostejnosti dosud podepsalo přes 1500 osobností, uvádějí na svém webu autoři. Petici podpořily také stovky lidí mimo akademickou obec.

 

Podle bývalé předsedkyně Akademie věd ČR, biochemičky Heleny Illnerové je výzva nejslušnějším vyjádřením, jak by se česká společnost měla chovat. To znamená – chápat cizince jako lidi, kteří mají svou vlastní důstojnost. Je to obecná výzva k návratu k lidství a solidaritě.

Mluvčí Hradu oponuje vědcům

„Dovolím si se svolením pana prezidenta v této věci sdělit svůj osobní názor,“ uvedl svou reakci Ovčáček. „Tato aktivita pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností,“ řekl mluvčí Hradu na adresu vědců. Nejlepší odpovědí na petici je podle něj parafráze jejího obsahu. „Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení,“ prohlásil Ovčáček.

Zeman rozděluje společnost

Podle Jungwirtha se zdá, jako by Ovčáček svým prohlášením sledoval nějakou osobní agendu. Vědci se prý snaží, aby se česká společnost chovala dospěle, ať už je někdo intelektuálem, nebo není. Cílem výzvy podle něj je, aby lidé mysleli a řešili problémy racionálně. „A nenechat se hnát emocemi, jako to dělá pan prezident, když dává do jednoho pytle Klokánky a imigranty. To je přesně to, proti čemu my jsme. A to, co rozděluje společnost, protože pan prezident rozděluje společnost. My se ji naopak snažíme sjednotit kolem racionálního cíle a myšlení,“ reagoval Jungwirth.

Výzva poukazuje na nebezpečí od extremistů

Během dneška iniciativu podpořily také více než tři stovky lidí mimo vědeckou sféru. Z veřejně známých osobností se připojili kardinál Miloslav Vlk, slovenský sociolog a někdejší disident Fedor Gál, spisovatel Ota Filip nebo psycholog Dalibor Špok.
Signatáři výzvy se ohrazují proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu. Vědci vyzývají politiky, aby při přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné možnosti, a ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Žádají je také, aby nezneužívali cizí neštěstí k hromadění levných politických bodů. Na média apelují, aby informovala pravdivě a nešířila vykonstruované senzace a paniku. Veřejnost žádají mimo jiné o to, aby byla opatrná v soudech a nenechala se manipulovat.

Obyvatelé České republiky se prý bojí neznámého

Výzvu podpořili vědci napříč obory, mimo jiné i ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václav Hořejší, teolog Tomáš Halík, divadelní kritik Vladimír Just, historik Jan Rychlík, literární historik Martin C. Putna a filozof Jan Sokol.
Proti přijímání uprchlíků z jihu je většina Čechů. Z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že tento názor má víc než 70 procent obyvatel Česka. Podle akademiků je příčinou obav ve velké míře strach z neznámého.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner