Ovčáčkovi se nelíbí stíhání komunistických zločinů a chtěl by to nechat na Boží soud

Předseda federální vlády Lubomír Štrougal při četbě denního tisku (ČTK)

Předseda federální vlády Lubomír Štrougal při četbě denního tisku | FOTO: ČTK

Jiří Ovčáček, místo aby se pořádně věnoval své práci, opět přešel k náboženskému nabádání. Tentokrát se mu něco nezdá na stíhání bývalých komunistických prominentů.

Ovčáček na Twitteru píše: „30 let bylo ticho, teď při velkém výročí náhlé probuzení. Už to jasně naznačuje, že nejde o věc spravedlnosti, ale o politické gesto. Nechme tyto osudy Soudci, který je jediný spravedlivý.“

Jde o případy soudruhů Štrougala, Jakeše a Vajnara a obvinění ze zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) proti jmenovaným zahájil stíhání.

Pokud jde o těch třicet let údajné nečinnosti, tak není pan mluvčí přesně informován, ticho tady třicet let nebylo. Zrovna o Štrougalovi se toho říkalo hodně a nebyly to milé věci. Ovčáčkovi se asi nelíbí, že stíhání přišlo ve chvíli, kdy pokřtil knihu o listopadu 89, kam Jakeš, Štrougal a další činovníci přispěli svými moudry.

Obvinění je podle státního zástupce Tomáše Jarolímka výsledkem prověřování trestního oznámení, které před dvěma lety podala Platforma evropské paměti a svědomí. Ta se zabývá objasňováním zločinů totalitních režimů. ‚Trestní stíhání bylo zahájeno poté, co byly nalezeny klíčové archivní dokumenty, které prokazují, že obvinění byli informováni o střelbě na hranicích a že přímo dávali pokyny ministrům, jaké právní předpisy mají přijmout,‘ uvedl.“ (Českénoviny.cz)

Že se Ovčáček odvolává na Boží soud zřejmě odpovídá jeho náboženskému probuzení, jaké dává najevo především částí svého písemného vyjadřování. (V tom zbytku spílá nepřátelským silám jako protřelý bolševik, co právě dobyl Zimní palác.)

Nechceme Ovčáčkovi křivdit, ale skoro to dělá dojem, že by mu bylo líto, kdyby náhodou přece jen nějaký trest padl. Co by na to řekli soudruzi z Haló novin, kam momentální pan mluvčí kdysi přispíval? Jen jestli to není zas nějaké přepisování dějin a revizionismus a neomarxistická demokraticko-liberální pomsta starým poctivým marxistům.

Na Boží soud dojde, to ať se Ovčáček nebojí. To jsme rádi, že to na Hradě vědí sami od sebe, když už jim to tam kardinál Duka z nějakého důvodu nechodí volat pod okna. (On je prezident nejspíš stejně v Lánech, ale mohli by to slyšet aspoň Mynář s Nejedlým.) Někdy ale přivítáme, aby se to probralo i u pozemského soudu, aby si snad přicházející generace nemyslely, že tihle soudruzi byli vždycky takoví roztomilí staříci, kteří chtěli jen dobro všeho lidu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]