Ovčáčkův boj proti Hermanovi aneb Zemanova nesmrtelná sudetská karta

Eric Drooker

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček má na sociálních sítích vždycky svoje téma, které se líbí fanouškům prezidenta Miloše Zemana a kterým zaplňuje veřejný prostor. Dlouhodobě jsou to uprchlíci, urážky oponentů v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou a samozřejmě ódy na hradního pána. V posledních několika dnech ale jednoznačně vede návštěva ministra kultury Daniela Hermana v Norimberku a téma sudetských Němců, které před třemi lety pomohlo Zemanovi vyhrát boj o prezidentské křeslo.

Zeman se k odsunu sudetských Němců z Československa v roce 1945 vyjadřuje dlouhodobě, bohužel však nepříliš konzistentně. V roce 1990 například uvedl, že se jednalo o „transfer německého obyvatelstva přesně v duchu stalinských migračních přesunů“.

V roce 2013 mu názorový obrat pomohl zvítězit v prezidentské volbě nad Karlem Schwarzenbergem. Ten tehdy na otázku moderátora Václava Moravce odpověděl, že by byl odsun Němců „z dnešního pohledu posuzován jako porušení lidských práv a někdejší vláda včetně prezidenta Edvarda Beneše by se za to ocitla před mezinárodní trestní spravedlností v Haagu“. Současný prezident poté prohlásil, že Schwarzenberg „mluví jako Sudeťák“, a téma se stalo jedním z hlavních po celý zbytek volební kampaně. A jelikož Zeman vede kampaň permanentní, je tomu tak dodnes.

Zeman nyní sdílí názory svého předchůdce Václava Klause (a mj. také například Jana Zahradila z ODS nebo všech komunistů) a společně s Ovčáčkem pomáhá tomu, aby téma stále vypadalo jako co nejvíce třaskavé. Nová příležitost se jim naskytla díky Hermanově návštěvě na 67. sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Ministr se ho zúčastnil oficiálně jako vůbec první člen české vlády.

Herman v Norimberku vyjádřil slova lítosti nad uplatňováním kolektivní viny, k němuž po skončení 2. světové války došlo, a účastníky sjezdu oslovil „milí krajané“. Byl to střízlivý, pravdivý projev. Ale na Hradě se rozhodně nelíbil a snesla se na něj kritika – Herman ovšem uvedl, že o cestě mluvil i se Zemanem, který ji schválil.

Ovčáček reagoval okamžitě. „Pan prezident neposvětil ministru kultury Danielu Hermanovi návštěvu sudetoněmeckého sjezdu. Pouze konstatoval, že landsmanšaft je po vzdání se majetkových nároků už jen neškodným krajanským spolkem. Pokud jde o neškodný krajanský spolek, není nutné, aby byl navštíven českým ministrem,“ napsal.

A jelikož je Ovčáček neúnavný glosátor, doplnil ještě: „Je šokující, když ministr Sobotkovy vlády, který má na starosti kulturu, nekulturně rozporuje jasné vyjádření prezidenta republiky.“ Je ovšem jasné, že známý historik se zaměřením na intelektuály fascinované nacismem a hradní mluvčí v jednom debatu jen tak nepřerušil. Světu ukázal obrázek prezidenta Beneše s oznámením, že ministr Herman takovou fotografii ve své pracovně rozhodně nemá. A celou tirádu ukončil (doufejme) příspěvkem, který nepotřebuje komentář:

Screenshot 2016-05-19 20.29.20

Přátelé a fanoušci pana prezidenta tleskají. Nejlépe ale svůj názor vyjádřil předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který Svobodnému fóru napsal: „Panu prezidentovi takovou cestu nepřísluší schvalovat.“

Kéž by si tohle na Hradě zapamatovali nejen pro tuto příležitost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]