Ovládejte své emoce, vzkázal soud Babišovi. Řekl důvod, proč se má omluvit

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Soudkyně Simona Kačerová dokončila písemný rozsudek, ve kterém vysvětluje, proč se má premiér Andrej Babiš (ANO) omluvit senátoru Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty), informoval web Seznam Zprávy. Předseda vlády se má podle rozhodnutí soudu z minulého měsíce omluvit za to, že Wagenknechta nazval psychopatem a udavačem, který připravil Česko o 800 milionů korun.

Podle soudkyně byla veřejně známé osobě – pedagogovi a auditorovi – způsobena újma, kterou nelze odčinit. „Výrazy psychopat a udavač by jako újmu na svých právech pociťoval každý slušný občan. Výroky žalovaného přitahují pozornost veřejnosti, jsou opakovaně publikovány v médiích a je na ně reagováno na sociálních sítích,“ uvedla soudkyně v písemném zdůvodnění verdiktu.

Podle Kačerové nelze pod záminkou svobody projevu šířit nepravdivé a urážející výroky. „Svoboda projevu, jejímž cílem je vyřizování osobních neshod a zneuctění, nemůže být základem zdravé demokracie. Vede naopak k poškození kulturních hodnot a ztrátě vzájemné úcty mezi politiky a občany státu,“ napsala soudkyně.

Poslankyně ANO Barbora Kořanová (Facebook/Barbora Kořanová)

Ta dále uvedla, že by měl premiér Andrej Babiš ovládat své emoce. Kačerová připomněla, že má předseda vlády téměř neomezený přístup do médií, včetně těch zahraničních. Jeho výroky tak podle soudu mají široký dopad a jsou veřejností brány vážně.

„S ohledem na to, že na projevy premiéra je upřena zvýšená pozornost a lze na ně klást vyšší nároky, je nutno trvat na tom, aby žalovaný ovládal své emoce, šířil informace ověřené ze seriózních zdrojů a vyvaroval se hrubých a urážlivých výroků na adresu svých politických konkurentů,“ dodala soudkyně.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal, podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se předtím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Wagenknecht v minulosti poskytoval rozhovory, v nichž o Babišově kauze Čapí hnízdo mluvil jako o dotačním podvodu. Jako senátor se Wagenknecht angažuje ve věci střetu zájmů premiéra Babiše, který svůj majetek včetně koncernu Agrofert vložil do svěřenských fondů, podle auditu Evropské komise ale fondy ovládá a zároveň má vliv na rozdělování evropských dotací v Česku. Premiér i Agrofert střet zájmů odmítají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]