OVM: Piráti překonali podle průzkumu 20 procent, ČSSD se propadla na 3 % a vláda by ztratila většinu

Eric Drooker

Agentura Kantar CZ v průzkumu pro Českou televizi hlásí vzestup Pirátské strany nad dvacetiprocentní podporu voličů a pokračující propad vládních sociálních demokratů a komunistů pod pětiprocentní hranici. 

Předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu Otázky Václava Moravce s uspokojením přijal zastavení propadu preferencí hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše na úrovni 27,5 procenta. Vondráček to přičítá tomu, že hnutí vyvodilo důsledky z posledních skandálů, když Roman Prymula rezignoval na funkci ministra zdravotnictví a Jaroslav Faltýnek na funkci prvního místopředsedy ANO.

Předseda poslaneckého klubu Pirátské strany Jakub Michálek k výsledkům průzkumu poznamenal, že hnutí ANO již není jednoznačným hegemonem politické scény, a řekl, že on i většina členské základny Pirátů se kloní k volební koalici s hnutím Starostů a nezávislých, které získalo ve volebním modelu 11 procent.

Průzkum agentury Kantar CZ přisoudil ODS 10,5 procenta, což je méně než v průzkumech jiných agentur. Volební model zatím nezahrnul do šetření očekávanou volební koalici občanských demokratů s TOP 09 a KDU-ČSL. Na rozdíl od TOP 09 s podporou 5,5 procenta by se lidovci bez koalice nedostali do sněmovny.

Výrazný přesun voličů od komunistů a sociálních demokratů k Babišovu hnutí hlásí řada průzkumů a potvrdily ho i nedávné krajské volby. Sociální demokraté se propadli dokonce na 3 procenta. Hnutí ANO tak ztrácí koaliční potenciál, zatímco strany současné opozice mají reálnou šanci získat po příštích volbách do poslanecké sněmovny na podzim roku 2021 parlamentní většinu.

repro ČT

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechm[email protected]

Související články