Ozbrojené síly Číny a Ruska posílí spolupráci mezi armádami za účelem ochrany míru a stability na planetě, uvedl v pátek čínský ministr obrany Wej Feng-che. Řeklo to po skončení společného rusko-čínského strategického cvičení Sibu/Interaction 2021.
Zprávu s posilování spolupráce mezi armádami Číny a Ruska přinesla ruská oficiální agentura TASS. „Světem se přehnala rozsáhlá pandemie a je svědkem mnoha změn. V těchto podmínkách armády Číny a Ruské federace posílí strategickou součinnost a komplexní pragmatickou spolupráci,“ citovalo čínské ministerstvo obrany Wei Fengheho na sociální síti WeChat. „Přispějeme dalším významným způsobem k udržení míru a stability na naší planetě.“ Ozbrojené síly Číny a Ruska podle něj pokračují vpřed, a to i navzdory pandemii. Kontakty mezi čínskou a ruskou armádou se úspěšně posilují „díky úsilí a správným strategickým rozhodnutím představitelů obou zemí“.
TASS píše, že rusko-čínské strategické cvičení Sibu/Interaction 2021 probíhalo na území autonomní oblasti Ning-sia na severozápadě Číny ve dnech 9. až 13. srpna. „Podle údajů ruského ministerstva obrany se cvičení zúčastnilo přes 10 000 vojáků, přibližně 200 kusů obrněné techniky, 90 dělostřeleckých zbraní, více než 100 letadel s pevnými a rotačními křídly. Zapojily se do nich jednotky čínské armády a letectva. Rusko bylo na cvičeních zastoupeno motostřeleckými jednotkami vojenského útvaru Východního vojenského okruhu, letouny Su-30SM letectva a protivzdušné obrany okruhu a důstojníky vojenských velitelských center.
Manévry měly demonstrovat vzájemné odhodlání posílit meziarmádní vazby a komplexní strategické partnerství a zintenzivnit spolupráci mezi ozbrojenými silami obou zemí.“
Vojenská cvičení se konají v době, kdy se bezpečnostní situace v Eurasii stále mění a kdy stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu pod vedením USA vede k nárůstu bojů mezi Talibánem a vládními silami a otřásá celým regionem.
Letošní cvičení je čtvrtým cvičením mezi Pekingem a Moskvou v řadě a prvním společným cvičením, které se koná v Číně. Manévry se zaměří na stabilitu v sousední Střední Asii a obě země se snaží demonstrovat rostoucí spolupráci mezi svými armádami.
„Toto cvičení je přirozeným vývojem silnějších vojenských vazeb mezi oběma zeměmi, ale situace v Afghánistánu přidává novou důležitou vrstvu,“ řekl RFE/RL Čang Sin, docent Centra ruských studií na East China Normal University v Šanghaji. „Obě strany se obávají přesahu do Střední Asie a nových typů bezpečnostních výzev pro region, které by to mohlo představovat.“
V posledních letech se vztahy mezi Čínou a Ruskem, které jsou poháněny společným antagonismem vůči Spojeným státům a podobnými strategickými zájmy ve střední a jižní Asii, stále více sbližují. Peking i Moskva projevily zvýšenou ochotu řešit mezinárodní problémy společně a současná vojenská cvičení zaměřená na bezpečnost ve Střední Asii a Afghánistánu jsou nejnovějším projevem této vyvíjející se dynamiky.
Podle Čanga se však vojenské vazby sice nadále rozšiřují a země nacházejí nové způsoby spolupráce, ale Čína a Rusko nepostupují směrem k „vojenskému spojenectví v tradičním smyslu. Tento druh cvičení ukazuje posun směrem k uzavřené, ale flexibilní spolupráci mezi dvěma armádami, aniž by došlo k uzavření plnohodnotné aliance,“ uvedl Čang Sin.