Ozbrojený mladík nakráčel do obchodu. Testoval prý ústavu

Greene County Sheriff/AP

Dmitrij Andrejčenko. | FOTO: Greene County Sheriff/AP

Bylo to trochu jako snaha zapsat se na seznam laureátů Darwinovy ceny. Dvacetiletý mladík si vzal pušku a pistoli a vešel do obchodu Wallmart ve Springfieldu v Missouri. Prý chtěl otestovat, zda bude Walmart ctít jeho ústavní právo na nošení zbraně. Zprávu přinesla agentury AP.

Došlo k tomu ovšem jen několik dní poté, co bylo zabito 22 lidí během útoku na další Walmart v El Paso v Texasu. Muž se jmenuje Dmitrij Andrejčenko (Andreychenko) a akci si natáčel na svůj mobilní telefon. Nedošlo k žádné střelbě a muže zadržel ozbrojený hasič.

„Missouri chrání právo lidí na zjevné nošení střelné zbraně, ale to neumožňuje jednotlivci jednat bezohledným a zločinným způsobem, který ohrožuje ostatní občany,“ uvedl v prohlášení státní zástupce Dan Patterson. Patterson to přirovnal k chování člověka, který v divadle začne bezdůvodně křičet, že hoří, a způsobí tak paniku.

Pokud bude mladík usvědčen ze zločinu teroristické hrozby, hrozí mu až čtyři roky vězení a pokuta 10 tisíc dolarů. Obvinění spočívá v tom, že bezohledně ignoroval riziko vyhlášení evakuace, popřípadě způsobení paniky, která by ohrozila životy lidí.

„Chtěl jsem vědět, jestli Walmart dodržuje druhý dodatek (americké ústavy),“ prohlásil Andrejčenko. Začal sám sebe nahrávat na mobilní telefon, když byl ještě v autě u Walmartu. Zbraně byly nabité.

Jeho manželka Angelice sdělila vyšetřovatelům, že ho varovala, že se nejedná o dobrý nápad, a dodala, že je to nezralý chlapec. Dotyčný také přesvědčoval svou sestru, aby jeho „vystoupení“ nahrála na kameru, ta mu to ale také rozmlouvala.

Walmart vydal pátek prohlášení, podle kterého již mladík není v jeho obchodech vítán.

Od ledna 2017 Missouri nepožaduje povolení ke zjevnému či skrytému nošení střelné zbraně pro lidi, kterým je 19 a více let. Zhruba 30 států umožňuje zjevné nošení pistolí a pušek na veřejnosti bez povolení, dalších šest to zase přímo zakazuje.

Rozhodně se zdá, že si Dmitrij nevybral dobré místo a dobu na testování ústavních svobod. Třeba se ukáže, že z toho po právní stránce nějak vyvázne, ovšem taky se mu mohlo stát, že by ho z obchodu vynesli nohama napřed a už by žádné další právní znalosti nikdy nezískal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner