
Ilustrační foto FOTO: Tiiu Sild / Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: Tiiu Sild / Wikimedia Commons / Public Domain

Muž z Austrálie žil 100 dní s umělým titanovým srdcem. Během této doby čekal na vhodného dárce a následnou transplantaci. Jedná se o nejdelší období, kdy člověk dokázal žít za pomoci této technologie. Nyní už se může radovat ze života s regulérním náhradním srdcem.
Čtyřicetiletý pacient z Austrálie, který si přál zůstat v anonymitě, prodělal vážné srdeční selhání. Lékaři v nemocnici St. Vincent’s Hospital v Sydney usoudili, že bude potřebovat transplantaci, a začali hledat vhodného dárce. Mezitím byl v listopadu loňského roku operován, při čemž dostal dočasně umělé srdce z titanu.
V únoru pak jako první člověk na světě opustil nemocnici i s tímto zařízením, které ho udrželo naživu neuvěřitelných 100 dní. Začátkem března se objevil vhodný dárce a pacient se již tedy může těšit z nového regulérního orgánu.
Zařízení americko-australské společnosti BiVACOR je nyní stále ve zkušebním provozu a dosud nebylo schváleno pro všeobecné užití. Podle všeho však dokáže poskytnout dlouhodobou pomoc lidem, kteří prodělali vážné srdeční selhání.
„Bylo vzrušující vidět, jak se naplňují desítky let práce,“ prohlásil pro CNN zakladatel společnosti BiVACOR Daniel Timms, který toto zařízení vynalezl poté, co jeho otec zemřel na srdeční chorobu. „Celý náš tým je hluboce vděčný pacientovi a jeho rodině za to, že vložili důvěru do našeho Total Artificial Heart… Jejich statečnost připraví cestu pro bezpočet dalších pacientů, kterým bude poskytnuta tato život zachraňující technologie,“ doplnil.
Total Artificial Heart (TAH) funguje na základě jediné pohyblivé části, kterou je levitující rotor, jejž drží na místě magnety. Je vyroben z titanu a nemá žádné ventily ani mechanická ložiska, která by mohla být náchylná k opotřebení. Technologie pumpuje krev do těla a nahrazuje tak obě komory selhávajícího srdce.
Zařízení již bylo úspěšně testováno ve studii Early Feasibility Study Food and Drug Administration ve Spojených státech amerických. Pěti pacientům bylo úspěšně implantováno do doby, než se objeví vhodný dárce.
„Během příští dekády uvidíme, že se umělé srdce stane alternativou pro pacienty, kteří nejsou schopni čekat na dárcovské srdce, nebo v případech, kdy srdce dárce prostě není k dispozici,“ řekl profesor Chris Hayward z Victor Chang Cardiac Research Institute.