Pacienti s covidem a nemocnými dásněmi umírají devětkrát častěji, varují odborníci

Ilustrační foto. (pixabay.com)

Ilustrační foto. | FOTO: pixabay.com

Nová studie přinesla znepokojivé informace, týkající se covid-19. Podle specialistů, kteří zjišťovali, jaký má koronavirus vliv na lidi, kteří trpí problémy se záněty v ústní dutině, je pro ně riziko vážných komplikací daleko větší. Jak uvádí Daily Mirror, nejde pouze o zanedbatelné trable, ale dokonce o život.

Nová studie varuje, že u pacientů s koronavirem, kteří mají onemocnění dásní, je devětkrát větší pravděpodobnost úmrtí. Podle zjištění je u lidí, nakažených covid-19 a zároveň trpících periodontitidou (závažná forma onemocnění dásní) třikrát větší pravděpodobnost, že skončí na jednotce intenzivní péče nebo na ventilátoru.

Profesor Lior Shapira z Hebrejské univerzity v Izraeli, který na studii také spolupracoval, varuje všechny, kteří podceňují péči o svá ústa. „Výsledky studie naznačují, že zánět v ústní dutině může pomoci koronaviru se lépe dostat do organismu,” vysvětluje odborník.

Profesor Lior Shapira (zdroj: repro youtube.com)

Výzkumníci, kteří se podíleli na studii, měli k dispozici záznamy od 568 pacientů, nakažených covid-19. Čtyřicet z nich bylo umístěno na JIP, ventilátor, popřípadě zemřeli. Následně se vědci zaměřili na to, kolik ze zkoumaných lidí trpělo onemocněními dásní. Tým odborníků zjistil, že pravděpodobnost úmrtí těchto osob, pokud se nakazí koronavirem, je 8,81 krát vyšší než u ostatních.

Podle Shapira to jasně dokládá, jak důležité je se starat o ústní dutinu. „Je-li prokázána příčinná souvislost mezi paradentózou a zvýšeným výskytem nepříznivých výsledků u nakažených covid-19, pak může být  starost o ústa důležitou součástí péče o tyto pacienty,“ myslí si izraelský profesor. 

„Tato studie nám přinesla další důkazy o vazbách mezi zdravím dutiny ústní a dýchacími potížemi,” říká Shapiro. „Parodontitida je běžné onemocnění, ale lze jí předcházet a léčit ji,“ dodává. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články