Pacienty do Německa ne, to prý zvládneme sami. Ale radit se v Maďarsku, to ano

Premiér Andrej Babiš (Andrej Babiš/Facebook)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: Andrej Babiš/Facebook

Nejdřív jsme byli best in covid, pak se to nějak pokazilo. Byly volby a Vánoce, pořád nám kalendář hází nějaké klacky pod nohy. Vytrvale však kráčíme českou cestou dál.

Teď jsme se dozvěděli: „Česká delegace v Maďarsku získala mnoho informací o řešení koronavirové pandemie, vymáhání dodržování opatření, zajišťování vakcín proti covidu-19 nebo fungování hygienických stanic. Na tiskové konferenci po dnešním jednání s premiérem Viktorem Orbánem v Budapešti to řekl předseda české vlády Andrej Babiš. Orbán uvedl, že Maďarsko považuje za nejdůležitější rychlost očkování. Do země v úterý dorazilo prvních 40 000 dávek ruské vakcíny Sputnik V, která zatím není schválena na evropské úrovni.“

FORUM 24 (archiv)

Tak to jsou skutečně objevy. To už se vyplatí se trochu proletět. Kdo by to byl řekl, že je důležitá rychlost očkování? Teď už to víme a můžeme to konečně pořádně rozjet.

Jen nám může trochu vrtat hlavou, proč se nejlepší premiér a odborník na krizový management jezdí někam radit. Taky je sporné, jestli je to dost vlastenecké.

Ministr Jan Blatný přece řekl: „Je jasným signálem pro občany této země, že se o vás postará Česká republika, není třeba za každou cenu cestovat do zahraničí. Česká republika si váží každého života, každého českého občana a o každého z nich se postará.“ Tím vysvětloval, proč se nebudou vážně nemocní pacienti, na péči o něž nemá nemocnice v západočeském pohraničí kapacitu, vozit dvacet kilometrů daleko do Německa, ale místo toho vrtulníkem přes celou republiku třeba v noci.

Babiš si také pochválil, jak byl výlet úspěšný: „Získali jsme strašně moc informací ohledně toho, jakým způsobem Maďarsko řeší pandemii, jakým způsobem vymáhá opatření, jakým způsobem funguje hygiena a jakým způsobem maďarská vláda řeší i vakcíny, které nejsou jenom v Evropské unii.“

Takže jinými slovy nám vlastně říká, že českým odborníkům nevěří, protože ti o naší situaci nejspíš nic nevědí. Máme únor 2021 a Babiš získal (po roce pandemie) „strašně moc informací“. No, ještě že ne moc strašných informací. To by nám to tady pak asi trochu drhlo.

Jenže na tu nejlepší radu Babiš nikdy nedá. Že by si měl přiznat, že on, jeho dosavadní tři ministři zdravotnictví, kutilové z ANO a celá vláda nic nevyřeší, protože jsou nemehla a nejlepší, co by mohli udělat, je svěřit to někomu jinému. Mohl by ale následovat příkladu velkého V. V. Putina. Ten se sice sám Sputnikem V naočkovat nenechal, ale vyzkoušeli to na jeho dceři. Babiš má nějaké děti, co už přísahal na jejich zdraví. (Dva pak dostali lékařské potvrzení, že jsou nemocní.) Taky má paní Moniku, nějaké psy a pratury na Čapím hnízdě. Může začít experimentovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]