Pád režimu Bašára Asada v Sýrii neznamená pro Evropu nic dobrého, míní europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. Dá se podle ní jen těžko odhadovat, zda v zemi nevypukne další občanská válka, což by znamenalo další výraznou uprchlickou vlnu do Evropy. Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer (nez.) varuje, že pokud s nadcházející zimou nenastane solidarita se Sýrií, může se zvednout velká vlna uprchlíků, která nebude mít srovnání s těmi minulými. Asadův pád však označil za historický okamžik. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na dotaz ČTK sdělil, že bezprostřední riziko kvůli situaci v Sýrii Česku nehrozí.
Syrští povstalci v neděli ráno v televizním prohlášení oznámili, že osvobodili Damašek, svrhli režim prezidenta Bašára Asada a propustili vězně. Armáda naopak podle tiskových agentur tvrdí, že pokračuje v akcích proti teroristům.
„Je to historická chvíle i proto, že Írán už nebude mít tak snadný přístup po pevnině k bojovníkům Hizballáhu v Libanonu jako dosud,“ sdělil ČTK senátor Fischer. „Nesmíme ale zapomínat na všechny potřebné. Humanitární potřeby jsou v rozbitém regionu obrovské. Skupiny bojovníků si vyřizují účty, hospodářství nefunguje. Přichází zima,“ varoval. Pokud se nezvedne vlna solidarity, hrozí podle něj takový příliv uprchlíků, který nemá srovnání.
Není přitom podle něj pochyb, že mezi uprchlíky bude mnoho skupin, které představují vážné bezpečnostní riziko i z hlediska šíření terorismu. „Bude mě proto zajímat, jak účinně dokáže Česká republika jednat ve prospěch těch nejpotřebnějších,“ dodal.
„Rychlost zhroucení vládního režimu je šokující, nicméně neochota Íránu a Ruska pomoct Asadovi se zjevně ukázala jako klíčová a syrská armáda de facto přestala bojovat,“ napsala na sociální síti X europoslankyně Vrecionová.
„Těžko odhadovat, kdo se v Sýrii chopí moci a jestli se v zemi nerozpoutá další kolo tvrdé občanské války. To by také mohlo znamenat novou a výraznou uprchlickou vlnu do Evropy, která na ni prostě není připravena,“ uvedla europoslankyně. „Zároveň se Sýrie může opět stát jakousi regionální základnou radikálních islamistů. Ti mohou ohrožovat celý západní svět, podobně jako kdysi ISIS. Před námi tak stojí zcela zásadní nové bezpečnostní výzvy, kterým budeme muset čelit,“ dodala.
Podle místopředsedy ANO a bývalého předsedy sněmovny Radka Vondráčka je dobrou zprávou relativně klidné předání moci. „Asadova vláda byla autokratická, ale sekulární. Naše zkušenost nám ale říká, že jaké režimy vládly a jakým způsobem po svržení Saddáma Hussajna v Iráku nebo Muammara Kaddáfího v Libyii, nebylo lepší,“ podotkl. „Část rebelů je asociovaná s hnutím al-Káida a to samo o sobě může znamenat velkou nestabilitu, další ohrožení Izraele a uprchlickou vlnu, například křesťanů a Kurdů ze Sýrie,“ dodal. Poukázal na to, že Asadův pád slaví například radikální islamistické hnutí Tálibán.
Premiér Petr Fiala (ODS) na sociální síti X uvedl, že situaci v Sýrii sleduje. „Je zřejmé, že sázka na Rusko Asadovi nakonec nevyšla. Přejme Sýrii stabilitu a svobodu, nikoliv chaos nebo vládu teroristů. Českým občanům doporučujeme opustit zemi. Pokud by jakýkoliv český občan na místě potřeboval pomoct, může se obrátit na české velvyslanectví nebo ministerstvo zahraničních věcí,“ napsal.
„Bezpečnostní složky a zpravodajské služby samozřejmě situaci sledují a vyhodnocují,“ doplnil bez bližších podrobností ministr Rakušan.
České ministerstvo zahraničí varovalo české občany před cestami do Sýrie a ty, kteří se na jejím území nacházejí, vyzvalo k jejímu opuštění. Aktuálně jsou v systému Drozd v Sýrii zaregistrovaní čtyři Češi. ČTK to v neděli sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace Černínského paláce. Povstalce, kteří svrhli režim syrského prezidenta Asada, posuzuje ministerstvo vzhledem k jejich minulosti velmi opatrně, dodala Wernerová.