Premiér Babiš znovu předvedl pověstnou názorovou „pružnost“. Nejprve byl proti přijetí paktu o uprchlících, poté jej s celou vládou podpořil, aby se od něj nakonec distancoval a „vinu“ hodil na koaliční ČSSD. Chaos v zahraniční politice je ale hlavně jeho vizitkou.
[ctete postid=“225576″ title=“Babišova aureola „evropského státníka“ se bortí. Hájí ho jen ANO a KSČM“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-EU-385×230.jpeg“ excerpt=“Představa Babišova marketingového týmu, že premiérovi vytvoří aureolu respektovaného “ permalink=“http://forum24.cz/babisova-aureola-evropskeho-statnika-se-borti-haji-ho-jen-ano-a-kscm/“]225576[/ctete]
Názorové veletoče šéfa hnutí ANO, který bez mrknutí oka popře, co „zásadně“ prosazoval ještě před hodinou, nejsou ničím novým. Naopak jsou standardní výbavou jeho osobnostního profilu. Opakované excesy svědčí o názorové neukotvenosti a nevypočitatelnosti premiéra, snižující jeho schopnost věrohodně vládnout.
Zmatek kolem dvou paktů
Tím hůře, pokud se tento svérázný politický styl projevuje v zahraniční politice. Premiér Babiš sehrává navenek nedůstojnou roli nejen svými bezprecedentními kauzami, ale i názorovou flexibilitou, kdy říká něco jiného doma a za hranicemi, a prudkými změnami postojů.
To se v plné míře projevilo ve zmatku kolem přijímání dvou paktů na půdě Valného shromáždění OSN, z nichž jeden se týká postavení uprchlíků ohrožených na životě, druhý obecně přístupu k migraci.
Vláda nakonec rezoluci o uprchlících podpořila s tím, že nebude mít na migrační politiku České republiky žádný vliv. Už dříve odsouhlasila, že nepodpoří druhý pakt o migraci. Podle kritiků podporuje nekontrolovanou migraci a stírá rozdíl mezi nelegální a legální migrací. Česká republika se z těchto důvodů zařadila mezi skupinu zemí, které jej nepodpořily.
Premiérův názorový obrat
Na celé věci je však zarážející něco jiného. Způsob, jakým byly postoje vlády zejména k první rezoluci o uprchlících formovány a komunikovány. Tragikomickou roli sehrál především premiér Babiš, který měl největší starost o to, aby těmito kroky, kdy se pro nemalou část veřejnosti nesrozumitelně misí dvě různé deklarace, neutrpěla jeho osobní popularita.
„Pokud jde o pakt OSN o uprchlících, země Evropské unie ho s výjimkou Maďarska, které změnilo pozici koncem minulého týdne, podporují. Můj názor je, abychom se ani k tomuto paktu nezavazovali,“ prohlásil premiér Babiš v Právu (17. 12. 2018) před jednáním vlády k tomuto tématu ještě v den, kdy se o paktu mělo hlasovat.
Poté však přišla poněkud překvapivá zpráva, že zástupci Ministerstva zahraničí České republiky rezoluci o uprchlících podpořili. To bylo ve zjevném rozporu s veřejným prohlášením premiéra, čehož si všimly i zahraniční agentury.
Nesmyslné útoky na Petříčka
Populisté na politické scéně a sociálních sítích okamžitě spustili palbu na ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Největší extremisté vytvářeli dojem, jako by se Petříček zcela utrhl ze řetězu a „vlastizrádně“ za zády předsedy vlády svévolně prosazoval svoje osobní názory.
To je samozřejmě holý nesmysl a podpásový útok z důvodu osobních animozit politického okruhu Miloše Zemana. Ten by nejraději Petříčka vyměnil, protože mu nevyhovují zejména jeho postoje k Rusku. To je ovšem pouhý kolorit, ještě absurdnější bylo chování samotného premiéra, který v tomto směru přitopil pod kotel.
Když Andrej Babiš zjistil, že řada lidí zaměňuje pakt o uprchlících a o migraci, přispěchal druhého dne na svém facebookovém účtu s prohlášením, že on svoje sliby drží, žádný pakt o migraci se přijímat nebude, a má na to „osobně naprosto jiný názor než ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se původně chtěl hlasování zdržet,“ žaloval.
Já nic, prosadila si to ČSSD
Premiér si ale hlavně alibisticky umyl ruce nad rezolucí o uprchlících, kde během jednoho dne otočil o sto osmdesát stupňů.
„Ministr zahraničí a hlavně předseda ČSSD Jan Hamáček si v rámci jednání vlády vyargumentovali a prosadili, že Česká republika odsouhlasí tu včera odhlasovanou Zprávu komisaře UNHCR o uprchlících, což je pouze právně nezávazná rezoluce, která nemá absolutně žádný vliv ani dopad na migrační politiku vlády,“ prozradil.
Na tiskové konferenci ve Vídni zákulisní zprávy z jednání o tomto paktu ještě rozvinul. „Byla velká debata na vládě. Pan ministr Tomáš Petříček a pan vicepremiér Jan Hamáček s tím měli velký problém a museli jsme k tomu nakonec i přerušit vládu,“ uvedl. Jednání prý bylo velmi vyhrocené a nakonec sociální demokracie prosadila svou.
Na toto vyjádření reagoval ministr zahraničí Petříček. „Pan premiér mluvil za sebe, nicméně vláda se shodla na dvou usneseních. Zavázala ministerstvo zahraničí vydat pokyn k hlasování proti migračnímu paktu a podpořit rezoluci k uprchlíkům,“ upřesnil.
Babišův postoj je těžko uvěřitelný. Jeho hnutí ANO má dvojnásobný počet členů vlády a v principiálních otázkách může kdykoli koaliční ČSSD přehlasovat. Pokud se už ale na něčem vláda dohodne, dalo by se očekávat, že seriózní premiér rozhodnutí své vlády podrží a nebude se trapně vymlouvat na menšího partnera.
Odpovědnost premiéra
Andrej Babiš často zdůrazňuje, že za zahraniční politiku odpovídá jako předseda vlády hlavně on sám. V tomto směru má pravdu. Tuto oblast neurčuje ani prezident, ani izolované postoje ministra zahraničí, který se musí podřídit vládní většině.
[ctete postid=“225762″ title=“Poslanec ANO má starost o Agrofert. Bez dotací mu hrozí ekonomické škody“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Agrofert-sídlo-385×230.jpeg“ excerpt=“Obhajovat ostudu českého premiéra na evropské úrovni kvůli propojení jeho firem “ permalink=“http://forum24.cz/poslanec-ano-ma-starost-o-agrofert-bez-dotaci-mu-hrozi-ekonomicke-skody/“]225762[/ctete]
Od populistů typu Andreje Babiše však lze očekávat něco jiného. Bezvýhradně bude podporovat jen to, co mu přinese politické body. Kde ucítí problém, svede odpovědnost na partnery. Trpí tím, jako v tomto případě, hlavně Česká republika, která doma i navenek trpí nejednotností a chaosem. A to ještě odhlédněme od paralelní „východní“ politiky prezidenta Miloše Zemana.
Za vládu a její obraz v zahraničí však odpovídá především premiér. Je to obraz velmi truchlivý.