Dav Palestinců se v Jeruzalémě střetl s izraelskou policií

Mešita Al-Aksá v Jeruzalémě (Andrew Shiva / Wikipedia, CC BY-SA 4.0)

Mešita Al-Aksá v Jeruzalémě | FOTO: Andrew Shiva / Wikipedia, CC BY-SA 4.0

U mešity Al-Aksá v Jeruzalémě vypukly dnes ráno střety mezi izraelskou policií a Palestinci. Podle zdravotníků je zraněno nejméně 59 Palestinců. V oblasti se v posledních týdnech zvýšilo napětí a sílí izraelsko-palestinské srážky.

V mešitě se k ranním modlitbám shromáždily tisíce věřících a před svítáním vstoupila do areálu také izraelská policie, uvedla AP s odvoláním na islámskou nadaci, která místo spravuje. Policisté tvrdí, že do areálu přišli, aby rozehnali dav, který házel kameny na nedaleké modlitební místo u Zdi nářků, píše agentura Reuters.

()

Na videozáznamech, které kolují po internetu, je podle podle agentury AP vidět, jak Palestinci házejí kameny a policie používá slzný plyn a zábleskové granáty. Na dalších videích jsou vidět věřící, kteří se zabarikádovali uvnitř mešity. Zdravotníci z palestinského Červeného půlměsíce uvedli, že přepravili 59 zraněných do nemocnic.

Komplex, jemuž židé říkají Chrámová hora a muslimové Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně), bývá častým místem izraelsko-palestinských střetů. Stojí na ní muslimská svatyně Skalní dóm a mešita Al-Aksá a dříve na ní byl židovský chrám, jehož pozůstatkem je Zeď nářků, která tvoří část stěny hory. Izrael horu stejně jako zbytek východního Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967 a později v rozporu s mezinárodním právem anektoval.

Napětí se v posledních týdnech zvýšilo po sérii útoků Palestinců, při nichž bylo v Izraeli zabito 14 lidí, poznamenala AP. Izrael podnikl vlnu zatýkání a vojenských operací na okupovaném Západním břehu Jordánu, což vyvolalo střety, při nichž bylo zabito několik Palestinců.

Palestinci nyní mají stejně jako ostatní muslimové ramadán, během něhož obvykle v Izraeli sílí jejich protesty. Loni palestinské střety s izraelskými bezpečnostními složkami podnícené očekávaným soudním verdiktem o vystěhování palestinských rodin přerostly nakonec v jedenáctidenní válku Izraele s radikálním hnutím Hamás v palestinském Pásmu Gazy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]