KOMENTÁŘ / V poslední době je ze Západní Evropy, a nyní již i ze Spojených států, slyšet hlasy, že Izraeli je třeba vnutit Palestinský stát, bez jehož vzniku prý nebude na Blízkém východě nikdy klid, a jenž údajně zajistí Izraeli bezpečí. V reakci na tento tlak izraelská vláda v neděli odhlasovala a zveřejnila společné stanovisko.
V něm se prohlašuje, že „Izrael naprosto odmítá mezinárodní diktát týkající se definitivního ujednání (o vzniku státu) s Palestinci. Ujednání, pokud ho bude dosaženo, vznikne výhradně přímým jednáním mezi stranami, bez předběžných podmínek… Izrael se bude i nadále bránit jednostrannému uznání palestinského státu. Takové uznání v návaznosti na masakr ze 7. října by poskytlo obrovskou odměnu bezprecedentnímu terorismu a zabránilo by jakémukoli budoucímu mírovému urovnání.“
Návrh textu, který k hlasování předložil předseda vlády Benjamin Netanjahu, byl jednohlasně schválen, a má i podporu členů válečného kabinetu, kteří jsou členy opozice. Např. Gideon Sa’ar se vyjádřil, že „jednostranné mezinárodní uznání palestinského státu ovlivní bezpečnost Izraele… Největší absurditou je tvrzení, že palestinský stát zajistí Izraeli bezpečnost… Palestinský stát po 7. říjnu je jako dát stát Al-Kajdě po 11. září.“ Prohlášení podpořil i Benny Ganz, další člen válečného kabinetu z řad opozice.
Že je vznik palestinského státu obrovskou hrozbou pro bezpečnost Izraele vyplývá i z nedělního prohlášení, ve kterém premiér Palestinské samosprávy Mohammad Shtayeh uvedl, že Palestinská samospráva se snaží o dohodu s Hamásem, a rádi by společně jednali v Moskvě 26. října.
Rusko pozvalo všechny Palestinské frakce včetně teroristické organizace Hamás k jednání do Moskvy k rozhovorům o sjednocení. Na otázku, zda Palestinské samosprávě nevadí jednat s organizací, která spáchala masakr 7. října, Shtayeh odvětil, že na 7. října je třeba zapomenout. Je známo, že Palestinská samospráva masakr 7. října nikdy neodsoudila, zcela běžně schvaluje teroristické útoky na Izraelce, a jejich rodinám platí doživotní rentu, která je v angličtině známa jako „pay for slay“ (platba za vraždu).
Je zde také dobře vidět, jak se Rusko odvrátilo od Izraele na stranu teroristů, a to především proto, že podporou nepřátel Izraele se staví proti Spojeným státům. Spojené státy jsou stále největším spojencem Izraele, a to i přes současný tlak na vznik Palestinského státu. Válka na Blízkém východě jen prohloubila rozdělení světa na blok USA a Evropy na jedné straně (kam patří i Izrael) a blok Ruska a Íránu (kam patří i Hamás a další teroristické organizace podporované Íránem) na straně druhé.
Vznik Palestinského státu má v Izraeli po začátku války zřejmě nejnižší podporu v celé jeho historii. Před vypuknutím války mezi Hamásem a Izraelem v říjnu 2023 se 35 procent Izraelců (Židů a Arabů dohromady) domnívalo, že může vzniknout Palestinský stát, který bude s Izraelem schopen žít v míru. Data těsně po začátku války naznačují, že podpora Palestinského státu dále výrazně poklesla na 25 procent všech Izraelců (bez rozlišení na Židy a Araby, přičemž se lze domnívat, že většinu z těch, kteří ho podporují, tvoří izraelští Arabové). Navíc 74 procent Izraelců se domnívá, že mír mezi Izraelci a Palestinci nebude nikdy dosažen.
Útokem ze 7. října Palestinci nadějím na vlastní stát zjevně moc nepomohli.