81. výročí statečného boje sedmi československých parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje a v kryptě tohoto kostela si v neděli připomnělo několik stovek účastníků tradičního pietního aktu. Své věnce zde položili i zahraniční zástupci ze Slovenska, Velké Británie, Francie, USA i Německa.
Pietnímu aktu kladení věnců předcházela pravoslavná panychidy za parašutisty, kteří v kostele zemřeli 18. června 1942. Akce se zúčastnili příbuzní padlých parašutistů, popravených pomocníků, příslušníci armády, vojenští veteráni i politici a také veřejnost.
Mezi jinými na akci k 81. výročí atentátu dorazili ministryně obrany Jana Černochová (ODS), náčelník generálního štábu armády Karel Řehka, místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) nebo senátor Pavel Fischer. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) je důležité si připomenout, jakou cenu má svoboda.
„Tato akce je důležitá i proto, aby bylo jasné, že z řad našich vojáků vzešly mimořádné hrdinské činy. Dopady toho kroku i pro národní povědomí i pro tehdejší atmosféru byly velmi významné. To, že se tehdy národní odboj dokázal takhle zásadním způsobem ozvat, znamenalo obrovskou posilu pro ty, kteří se nechtěli smířit s tím, že území tehdejšího Československa padlo do rukou fašistického Německa,“ řekl Kupka. „Vnímám to o to důležitěji, že tisíc kilometrů na východ od nás se znovu vede válka a znovu tam lidé stojí proti agresi a snaze opanovat svébytný národ,“ dodal.
V roce 1942 zde zahynulo sedm československých parašutistů: Jozef Gabčík a Jan Kubiš z výsadku Anthropoid, kteří úspěšně odstranili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, Josef Valčík z výsadku Silver A, Josef Bublík a Jan Hrubý, členové skupiny Bioscop, Jaroslav Švarc z výsadku Tin a jejich velitel Adolf Opálka, který do vlasti seskočil v čele výsadku Out Distance.