Pamětní deska a mural připomínají další pomocníky výsadku Anthropoid

Odhalená pamětní deska, v popředí Jaroslav Ort, vnuk manželů Sonnevendových (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Odhalená pamětní deska, v popředí Jaroslav Ort, vnuk manželů Sonnevendových | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Zásluhou Inciativy A, která se cíleně věnuje připomínání památky parašutistů z výsadku Anthropoid a jejich pomocníků, byla v Praze instalována další pamětní deska. Na rozdíl od předchozích je tato, která vzpomíná manžele Sonnevendovy, doplněna i o výrazný mural. Podívat se na ni můžete v Konviktské ulici v Praze.

Slavnostního odhalení pamětní desky se kromě hlavního iniciátora Karla Polaty z Iniciativy A účastnili i zástupci městské části Praha 1, pravoslavné církve, sokola a také vnuk manželů Sonnevendových MUDr. Jaroslav Ort.

Deska i mural jsou umístěny na průčelí domu č. 17, manželé Sonnevendovi však bydleli ve vedlejším domě č. 998/15. Jan Sonnevend byl předsedou sboru starších pravoslavné církve a díky tomu se podílel na ukrytí parašutistů v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Do Prahy se s manželkou Marií přestěhovali na sklonku 30. let z Brna, kde byl ředitelem místní Okresní nemocenské pojišťovny. Ačkoliv byl již v penzi a mohl si užívat zaslouženého odpočinku, zapojil se po okupaci aktivně do podzemní činnosti.

Pavel Šmejkal, FORUM 24
Mural a ještě neodhalená pamětní deska manželů Sonnevendových | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

V dubnu 1942 se sešel s dalším odbojářem Petrem Fafkem, který jej požádal o spolehlivý úkryt pro parašutisty – volba nakonec padla na kryptu kostela sv. Cyrila a Metoděje. Později zkoušel domluvit přesun parašutistů do některého z katolických kostelů či klášterů, ale všechny pokusy skončily nezdarem.

Poté, co Karel Čurda, parašutista z výsadku Out Distance zradil, dostalo se gestapo na stopu parašutistům, kteří padli po boji v kryptě v Resslově ulici 18. června 1942. Gestapo pak začalo rozmotávat pavučinu pomocníků, a tak byli 22. června zatčeni i Jan Sonnevend a Marie Sonnevendová. Po výsleších se jejich cesty rozešly. Zatímco Marie byla odeslána do Terezína a následně do Mauthausenu, kde byla zavražděna střelou do týla 24. 10. 1942 v 10.22, její manžel byl přiřazen do zvláštního procesu s představiteli pravoslavné církve, který nacisté uspořádali v Praze 3. 9. 1942. Byl spolu s dalšími představiteli této církve, kteří parašutistům pomáhali – biskup Gorazd, Vladimír Petřek a Václav Čikl – odsouzen k trestu smrti a 4. září ve 14.00 zastřelen na střelnici v Kobylisích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články