Občas toužíme po dobrých zprávách, ale všechno by mělo mít nějakou míru.
Poslanec za ODS a ekonomicý expert Jan Skopeček na svém Twitteru zajásal: „Zdravím ze Spoj. království, kde to na rozvrácenou zemi, jak si někteří eurofanatici přejí, nevypadá. Odhad eko. růstu na letošek ve výši 1,2% (podobně eurozóna). Ekonomika UK čerstvě hlásí rekordní růst mezd a pracovních míst. A “zločinec” Farage s Brexit party vede průzkumy. 😉“
Tak to se moc nepovedlo. Hned nás napadne, kdo u nás mají být ti eurofanatici. Ale na to by měl odpovědět on.
S tou nerozvráceností je to ale zřejmě trochu jinak. Británie je naprosto rozvrácená politicky. Většina obyvatel by už dnes hlasovala proti brexitu, jak průzkumy ukazují. Ti, kdo chtějí brexit, se nedovedou dohodnout mezi sebou, za jakých podmínek by k tomu mělo dojít. Kolik procent má Farage podle odhadu ve volbách, o kterých není jisté, že v zemi vůbec budou, je úplně jedno. Ostatně Farage hned po referendu přiznal, že během kampaně lhal. Lákal voliče na přesun peněz, které jdou do Bruselu, do zdravotnictví, aby pár hodin po hlasování přiznal, že to nelze zaručit. Libra spadla a už se nahoru před hodnotu, co měla před referendem, nevrátila.
Jestli se ale pan Skopeček těší na to, že příštím premiérem může být Jeremy Corbyn, snad by ho někdo měl upozornit, že se to s tou socializací nesmí přehánět. To věděl už Jakeš. Aby se na údajný bruselský socialismus ještě nevzpomínalo jako na bezuzdné řádění tržního kapitalismu. Zatím státní aparát musí nabírat spousty nových úředníků, protože někdo ty bruselské musí nahradit kvůli nové evropské agendě.
Brexit může podle odhadů (když už pan poslanec použil slovo odhad) v dalších letech vést je zchudnutí Britů skoro o desetinu ve srovnáním se situací, kdyby země v EU zůstala. Corbynovi labouristé chtějí, aby země zůstala i po brexitu členem evropské celní unie. Pro firmy by to bylo výhodné, ale zase by Británie neměla velké možnosti dojednat si vlastní dohody o volném obchodu s mimounijními zeměmi.
Pokud jde o pracovní místa, Británii táhne světový ekonomický růst a výhodou byla i oslabená libra, která ale zase zdražuje život doma kvůli dovozu a také i těm, kdo cestují do zahraničí.
Hlavně ale brexit ještě nenastal a nedolehly problémy, které přinese ztížený pohyb zboží a služeb.
Brendan Simms (51), profesor historie evropských mezinárodních vztahů na Univerzitě v Cambridgi, říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny (16. 4.): „Zatímco zastánci brexitu měli představu, že Británie začne hrát první housle na celosvětové scéně, ve skutečnosti na ni čekají velmi dlouhá jednání, možná dost nepřátelská, během nichž se bude muset domluvit na nových vztazích s EU.“
A ještě: „Česko nemá k členství v EU žádnou reálnou alternativu. Do tohoto prostoru prostě geograficky, politicky a hospodářsky patří. Nemůže samo vytvářet něco alternativního, takovou moc mělo naposledy ve středověku. I kdyby Česko z EU náhodou odešlo, stejně by nebylo v pravém slova smyslu suverénní.“
Jinými slovy, nejsme Spojené království, ležíme jinde. Odchod by měl pro nás ještě horší dopady, než vidíme tam.
[ctete postid=“245166″ title=“Moravec před třemi týdny řekl, že dojde k výměně Kněžínka za Benešovou. Podle Babiše fake news“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/aaa-43-385×230.png“ excerpt=“Je vám nějaká informace nepříjemná? Označte to za fake news a na místo, kde se vás “ permalink=“https://forum24.cz/moravec-pred-tremi-tydny-rekl-ze-dojde-k-vymene-knezinka-za-benesovou-podle-babise-fake-news/“]245166[/ctete]
Jak se ale dozvídáme z jiného tvítu, pan poslanec navštívil Británii, odkud nám napsal, aby tam fandil na fotbale. Fanouškovství je hezká věc, ale přenášet ho ze sportu jinam, není dobrý nápad. Zvlášť když někdo trvá na tom, že bude fandit pochybným týmům.