Panda za mlčení nebude. Nové vedení Prahy odmítá krnáčovský obchod s Čínou

politiken.dk

Pokrnáčovské vedení Prahy se začalo zabývat obsahem smlouvy o partnerství hlavního města s čínským Pekingem. Z dokumentu chce vyškrtnout článek, který vyslovuje souhlas s politikou jedné Číny. V pražské koalici složené z Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu na tom panuje shoda. Podle nich byl Praze text vnucen a v partnerské smlouvě mezi dvěma městy nemá co dělat.

Radní zatím o záměru nehlasovali, protože podle primátora za Piráty Zdeňka Hřiba ještě není formálně připravený. Vedení metropole by ho chtělo schválit do konce ledna. Pokud se tak stane, dostane primátor mandát zahájit jednání s Pekingem, což by se mělo stát do června. Pokud by v jednání neuspěl, o dalším postupu by rozhodovali zastupitelé. Magistrátní koalici by nevadilo ani vypovězení partnerství s čínskou metropolí.

Smlouvu s Čínou podepsalo v roce 2016 vedení v čele s Adrianou Krnáčovou z hnutí ANO. Řeší kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Peking podle tehdejšího vedení Prahy článkem o jednotné Číně neuznávající nezávislost Tchaj-wanu podmiňoval zapůjčení pandy do pražské zoo. K tomu ale vůbec nedošlo. A podle nového vedení Prahy není podstatné.

Například lídr Prahy Sobě Jan Čižinský poznamenal, že pro jeho uskupení jsou lidská práva více než panda v zoo. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dodal, že článek je nadbytečný a servilní. Podle radní Hany Marvanové za STAN/Spojené síly článek fakticky znamená podporu autoritářského režimu v Číně.

Primátor Zdeněk Hřib také informoval, že hlavní město nechává po výstraze Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost prověřit, zda úřad používá technologie čínských firem Huawei a ZTE. Magistrát už uvedl, že s výjimkou několika služebních telefonů zařízení od zmíněných firem nepoužívá. Primátor dnes řekl, že analýzu rozšířil i na městské společnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner