Pandemický zákon není žádný konec demokracie, říká Michálek. Naopak má omezovat vládní šikanu

archiv České pirátské strany

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek | FOTO: archiv České pirátské strany

Po prvotní kritice vládního návrhu tzv. pandemického zákona se poslanci shodli na jeho úpravách. Nový zákon umožní ministerstvu zdravotnictví rozhodovat o celé řadě různých opatření i bez nouzového stavu. Resort bude mít pravomoc např. uzavírat obchody či omezit veřejnou dopravu. O žádné ohrožení demokracie podle jednoho z předkladatelů pozměňovacích návrhů, pirátského poslance Jakuba Michálka, však nepůjde.

Minulý týden se sněmovna rozhodla na dalším neprodloužení nouzového stavu. Spustila tím debatu o nutnosti některých opatření, která vláda v rámci stavu nouze přijímala podle opozice automatizovaně, aniž by s ní opatření jakkoli konzultovala. Situace v boji s koronavirem se však i přes přísná opatření nelepší.

Zákon o mimořádných opatřeních při epidemii, tzv. pandemický zákon, je tak dohodou vlády a opozice, která by měla situaci řešit efektivněji. Stávající právní úprava v zákoně o ochraně veřejného zdraví totiž není dostačující, protože ministerstvu sice umožňuje vydávat mimořádná opatření, ale nereaguje na tak specifickou situaci, jakou je právě koronavirová pandemie.

Vláda bude muset svá opatření vysvětlovat

Vládní podoba zákona ale obsahovala příliš přísné omezující body a například pokutu až 100 tisíc korun za nenošení roušky. Piráti a Starostové proto prosadili úpravy v pandemickém zákoně, které podle stran omezuje „šikanózní opatření“.

Podle pirátského poslance Jakuba Michálka nejde o zákon, který by zásadně zasahoval do svobod člověka. „Ministr zdravotnictví se skutečně nestane diktátorem, jeho opatření budou podléhat souhlasu vlády. Vláda bude povinně všechna opatření každé dva týdny přezkoumávat, předkládat zprávu o opatřeních poslanecké sněmovně. Sněmovna bude mít pojistku, že bude moci vypnout pandemickou pohotovost,“ upřesnil na plénu Michálek.

„Čili nejde o žádný konec demokracie, jde o použití metod, zákonů, které jsou běžné i v ostatních západních státech a parametricky odpovídají té úpravě, kterou jsme dohodli,“ doplnil. Zákon podle něj zavádí prevenci před represí. Zavádí také parlamentní kontrolu opatření. Vláda musí každé opatření povinně odůvodňovat včetně epidemiologického modelu a zásahu do práv občanů. Bude také možný rychlý soudní přezkum.

Společnou dohodu opozice a vlády si pochvaloval i lidovecký poslanec Marek Výborný. „Ukazuje se, že když se chce, tak to skutečně jde. Ta jednání nebyla jednoduchá, ale jsem rád za KDU-ČSL i za koalici SPOLU, že jsme dospěli k rozumnému konsenzu. K jednáním jsme přistoupili velmi konstruktivně jako celá opozice. Mám na mysli kolegy Piráty a STAN,“ prohlásil ve sněmovně.

Vláda také vyhověla návrhu na umožnění povinného testování ve firmách. Živnostníci pak budou mít širší nárok na náhradu skutečné škody.
Pro zákon hlasovalo 132 poslanců ze všech stran kromě zástupců hnutí SPD, komunistů a nezařazených.

Schválení tohoto zákona ministerstvu zdravotnictví nebo hygienické stanici umožní nad rámec oprávnění ze zákona o ochraně veřejného zdraví omezit celostátně nebo regionálně obchody, provozovny, kadeřnictví, veřejnou dopravu, výrobní provozovny, koupaliště, ale také vysoké školy nebo veřejné i soukromé akce. Pandemický zákon nahradí nouzový stav, který by tak měl skončit příští pátek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner