Pandora Papers má pokračování. Babiše vyšetřuje Francie, podezřívá ho z praní špinavých peněz

Andrej Babiš (ČTK/Pavlíček Luboš)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK/Pavlíček Luboš

Národní finanční prokuratura ve Francii zahájila řízení s Andrejem Babišem ohledně podezření z daňových podvodů při nabytí vil v Mougins na Azurovém pobřeží. O zahájení vyšetřování píše deník Le Monde. Vše se týká kauzy Pandora Papers, která propukla loni krátce před českými parlamentními volbami.

Jak píše francouzský deník, vyšetřování offshoreových firem v kauze Pandora Papers, v němž hrál Andrej Babiš rovněž roli, se podílelo na tom, že na podzim 2021 navzdory masivní kampani, kterou vedl, prohrál Babiš parlamentní volby.

(Týdeník FORUM)

Nyní by tedy mohl mít „český miliardář, šéf vlády v letech 2017 až 2021, právní problémy i ve Francii“. Národní finanční prokuratura totiž zahájila předběžné vyšetřování pro podezření z daňových úniků.

Řízení bylo zahájeno již v únoru 2022 a vede jej Ústřední úřad pro boj s korupcí a finanční a daňovou kriminalitou. Konkrétně jde o vyšetření toho, jak Babiš získal nemovitosti v Mougins prostřednictvím kaskády offshoreových společností.

„Uspořádání, které Babiš zavedl v září 2009, je totiž obzvláště složité,“ píše Le Monde. Dva domy, včetně vily o rozloze více než 500 metrů čtverečních na pozemku s plochou přibližně 3 hektary, koupila monacká společnost, kterou vlastní offshoreová struktura v USA. Cena transakce se vyšplhala na 14 milionů eur, a jak uvádí Le Monde, byla částka „zaplacena v hotovosti“. Dokumenty z Pandora Papers však ukazují, že americká společnost Andreje Babiše využila na financování nákupu domů v Mougins půjčku 15 milionů eur od offshoreové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech. A to je půjčka, po které není v oficiálních francouzských dokumentech ani stopy.

Finanční vyšetřovatelé se tak budou muset pokusit rozplést celý postup, pochopit a vysvětlit účel takto složitého způsobu koupě a také zjistit, zda využití offshoreových společností v daňovém ráji a zmiňovaná „tajná“ půjčka neposloužily k praní špinavých peněz, tedy zda nechtěl Babiš utajit zdroj financí. Jejich původ je totiž dosud neznámý. Zarážející a problematický je zvláště fakt, že Babiš je majitelem jak firmy, která peníze půjčila, tak také firmy, která předmětné nemovitosti nakoupila.

(Profimedia)

Andrej Babiš v letech 2016 a 2018 „převedl nemovitosti v Mougins do struktury, kterou veřejně vlastní, a to opět překvapivou technikou spočívající v prodeji akcií americké a monacké společnosti své manželce Monice Babišové, která je téhož dne převedla zpět do holdingové společnosti svého manžela,“ popisuje neobvyklé postupy francouzský deník.

Jak vysvětluje server investigace.cz, Babiš „použil strukturu offshorových firem na Britských Panenských ostrovech, v americkém Washingtonu a v Monaku nejdříve k tomu, že sám sobě půjčil skoro 400 milionů korun. Peníze v roce 2010 posléze investoval do nákupu šestnácti luxusních nemovitostí na francouzské Riviéře, včetně zámečku Château Bigaud. Firma, které tyto nemovitosti patřily (monacká SCP Bigaud), pak v roce 2018, kdy už byl Babiš českým premiérem, zakotvila ve společnosti SynBiol z Babišova svěřenského fondu jako jeho akvizice. Není jasné, jakou částku firma SynBiol za akvizici zaplatila.“

Expremiér Babiš v reakci na zprávu deníku Le Monde zopakoval své dřívější tvrzení, že veškeré nákupy nemovitostí ve Francii se uskutečnily v souladu se zákony. „Já můžu jen znovu zopakovat, že veškeré nákupy nemovitostí proběhly v souladu se zákony. Detaily neznám,“ prohlásil Babiš s tím, že má informace pouze z médií. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články