Pane premiére, konejte. Je tu poslední možnost. Babiš nesmí zůstat ve vládě

Eric Drooker

Předseda vlády Bohuslav Sobotka by měl odvolat Andreje Babiše. Co nejdříve. Je zcela zřejmé, že ministr financí nemůže nadále zůstávat členem vlády a jejím místopředsedou. Bohuslav Sobotka má patrně poslední možnost. Další už přijít nemusí.

Je krajně nebezpečné (a v jiných státech nemožné), aby ministra vyšetřovali jeho podřízení. Nepochybuji o tom, že i na finanční správě jsou hrdinové, kteří by svého ministra řádně prověřili. Ale i tito hrdinové mají šéfy. A jaký je postoj hlavního šéfa finanční správy například ke kauze korunové dluhopisy, je veřejně známo. Oddalovat možné vyšetřování, výmluvy atd. Na druhé straně už ale jeho podřízení zvládli obejít s kontrolou více než dvacet tisíc živnostníků za několik  měsíců.

Babiš musí z vlády co nejdříve a nejlépe i jeho „hlídač státních zástupců“, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a „hlídač kontrolorů z finanční správy“ Martin Janeček. Kauzy ministra financí se totiž nezvykle protahují, což podle některých zdrojů může být na základě vlivu některých státních zástupců. Jsme v situaci, kdy reálně hrozí, že Andrej Babiš bude na podzim sestavovat vládu. Zřejmě jediné strany, které v tuto chvíli připadají v úvahu pro onu koaliční vládu, jsou komunisté a křesťanští demokraté. Pokud by se děsivé průzkumy naplnily a Babiš se stal předsedou vlády, rozhodně by k ministerstvu financí a spravedlnosti ovládl i ministerstvo vnitra, na které zatím nemá vliv. Ani jedna z výše zmíněných stran by mu v jeho choutkách nebránila. Co by následovalo, je jasné. Kauzy Babiše by nejen vyšuměly, ale pravděpodobně by začal hon na všechny okolo.

Člověk, který je podezřelý z tak závažného zločinu, jako je dotační podvod, nesmí mít vliv na státní zástupce, soudce, finanční správu, celní správu a masová média. Bez nadsázky ten vliv opravdu má. Pro zaměstnance finanční a celní správy je šéfem, tím je i pro „šéfa“ státních zástupců a soudců. Je to jednoduché a strašidelné.

Ne. Andrej Babiš nemůže zůstat nadále členem vlády. On se jím totiž nikdy stát neměl.

Postupně také vyplývá na povrch jeho vztah ke kolegům ve vládě a především premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Ten vztah by se dal popsat dvěma slovy: nulový respekt. Sobotku Babiš nejen každodenně ve sdělovacích prostředcích pomlouvá a uráží. Na čerstvě zveřejněné zvukové nahrávce dokonce používá i dost ostré výrazy. To si přece premiér nemůže nechat líbit.

A nebo může. V tu chvíli to ale bude jeho konečná. Konečná v roli premiéra a konečná v roli lídra sociální demokracie. A dost možná to bude i konečná pro demokracii v České republice. Voliči se musejí před nadcházejícími mimořádně důležitými volbami dozvědět, co Babiš spáchal, nebo nespáchal. A aby se to dozvěděli, musí být odstaven od moci. Jediný, kdo to může udělat, je Bohuslav Sobotka. Po volbách už bude pozdě. Po volbách totiž začnou radikální změny Ústavy ČR, po kterých Babiš touží. Například zrušení senátu, zmenšení počtu poslanců, aby mohl vládnout skutečně sám. To se nesmí stát.

Bohuslav Sobotka má nabito. Měl by ministra financí odvolat. Zdaleka nejde jen o kauzu korunové dluhopisy, kterou Babiš nevysvětlil a ani ji vysvětlit nemůže. Teď už jde o hodně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner