Pane prezidente, proč chystáte nákup nepoužitelných ruských vakcín? ptá se Fischer Zemana

Senátor Pavel Fischer (Anna Šolcová/se svolením autora)

Senátor Pavel Fischer | FOTO: Anna Šolcová/se svolením autora

Poté, kdy slovenský premiér Igor Matovič s několika spolustraníky tajně nakoupil neprověřenou ruskou vakcínu Sputnik, roste nebezpečí téhož nestandardního kroku i v České republice. Obrysy už mu dává Miloš Zeman a jeho vydíratelný mocenský spojenec Andrej Babiš. Senátor Pavel Fischer před rizikem znevěrohodnění očkování v České republice varuje formou otevřeného dopisu Zemanovi.

Proč vystupujete jako Putinův mluvčí a nestojíte na straně občanů naší země? ptá se Fischer Zemana, který pomíjí závěr setkání ústavních činitelů, jehož se osobně účastnil a podle něhož vakcíny, jimiž se má očkovat v České republice, musí projít schvalovacím procesem Evropské unie. Zemana rovněž upozorňuje na to, že si svým pokusem o podloudný nákup neznámé vakcíny nezákonně osvojuje pravomoc Evropské lékové agentury.

Před očkováním neregistrovanou a neprověřenou vakcínou varovala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Níže uvádíme dopis senátora Pavla Fischera v plném znění:

Vážený pane prezidente,

naše země prochází zatím nejtěžším obdobím od začátku covidové pandemie. V takových časech národ potřebuje, aby k němu hlava státu důstojně promluvila v duchu solidarity a naděje. Místo toho od Vás slyšíme slova urážlivá, hanebná a zdraví škodlivá.

Ve dnech, kdy se život v zemi zastavil, zdravotnictví hrozí kolaps a naši spoluobčané jsou ohroženi na životech, místo zájmů vlastního státu otevřeně prosazujete zájmy Ruské federace. A to jak v případě dostavby jaderné elektrárny Dukovany ruskou státní firmou Rosatom, tak v aktuální otázce použití ruské vakcíny Sputnik V.

Přitom je Vám dobře známo, že vakcíny, jimiž se má očkovat v České republice, musí projít schvalovacím procesem Evropské unie, aby byla zaručena minimalizace rizik jejich použití. Tak vyznívá jeden ze závěrů setkání ústavních činitelů ze dne 23. února 2021, jehož jste se osobně účastnil. Jako ústavní činitel s odpovědností za bezpečnost státu se ptám: Co se změnilo, že se český prezident obrací na Vladimira Putina a připravuje cestu pro nákup vakcín, které jsou neprověřené, nedůvěryhodné, a tedy nepoužitelné? Ruský výrobce o schválení pro země EU dosud ani nepožádal. Proč vystupujete jako jeho mluvčí a nestojíte na straně občanů naší země?

Mám důvodné podezření, že Vaše iniciativa ve prospěch využití Sputniku je vedena Vaší setrvalou tendencí učinit nás závislými na nedemokratických státech. Jinak byste musel respektovat právní řád a dělbu moci v naši zemi. Apeluji proto na Vás, abyste si jako prezident České republiky nezákonně neosvojoval pravomoc správního orgánu, který odpovídá za certifikaci vakcín. Není ve veřejném zájmu, aby se k bezpečnostním incidentům, které Česká republika řeší a v nichž osobně sehráváte spornou roli, přidala bezpečnostní ohroženi nová, a to konkrétně ohrožení zdraví obyvatel a oslabení důvěry v obtížný proces vakcinace.

Občané České republiky potřebuji prezidenta. který ctí a chrání Ústavu a je jim oporou v těžkých dobách. Apeluji na Vás, abyste tuto roli začal plnit a zdržel se výroků, které sabotují boj s pandemií, podlamují instituce naší země a oslabují odolnost naši společnosti.

archiv Pavla Fischera

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]