Pane prezidente, Vaše aktivity jsou vlastizrádné. Válečný veterán vrátil Zemanovi pamětní list

Tomáš Lom  (Post Bellum)

Tomáš Lom | FOTO: Post Bellum

Šestadevadesátiletý válečný veterán Tomáš Lom vrátil prezidentu Miloši Zemanovi pamětní list. Jako důvod uvedl jeho „vlastizrádné aktivity“. Uvádí to v dopise, který adresoval Kanceláři prezidenta republiky. Zveřejnil ho na svém Facebooku

Válečný veterán Tomáš Lom patří k jedněm z mála dosud žijících Čechoslováků, kteří za 2. světové války sloužili v britské RAF. Rozhodl se v pondělí zakoupit poštovní známku a vrátit pamětní list, který letos v květnu obdržel od prezidenta Zemana. Ve svém dopise Kanceláři prezidenta republiky zmínil vlastizrádné aktivity, ke kterým podle něj Miloš Zeman inklinuje.

„Domnívám se, že vzhledem k Vašim stále zjevnějším aktivitám, jež se mi jeví jako vlastizrádné ve prospěch systémových protivníků České republiky, je protismyslné, abyste právě Vy rozesílal Pamětní listy k ‚výročí osvobození Československa‘ lidem, kteří za vlast nasazovali život. Proto jej ani já nemohu přijmout. S pěkným pozdravem, Tomáš Lom,“ napsal.

K tomuto aktu se Hrad vyjádřil slovy mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Ten krátce sdělil, že „pan Lom prezidentovi křivdí“. V pamětním listu, který prezident adresoval veteránovi 8. května 2020, se uvádí, že jeho hrdinství je vzácné. „Vzorem pro všechny bojující v čase pandemie o životy bližních jste Vy, který jste neváhal podstoupit nesmírné riziko v době německé nacistické okupace,“ napsal Hrad v dopise, který Zemanův pamětní list provázel.

Válečný veterán Lom se narodil 1. srpna 1924. Ve svých 18 letech vstoupil do armády, aby ve dvaceti absolvoval výcvik palubních letců. Za války sloužil u 311. československé perutě RAF (Royal Air Force, Královské letectvo) v posádce kapitána Hořejšího. Posléze byl převelen k 111. OTU Nassau na Bahamských ostrovech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články