Pánové ústavní činitelé si dělají legraci. Prý přepočítat hlasy v Bělorusku

ČT

Miloš Zeman | FOTO: ČT

Účastníci takzvané schůzky ústavních činitelů, což je fraška, protože druhý nejvyšší ústavní činitel byl za zlobení vyloučen Milošem Zemanem, si zřejmě dělají legraci. Nebo ti lidé nemají soudnost. Prý by se měly nejdřív přepočítat hlasy ze srpnových prezidentských voleb v Bělorusku. Jenže to by mělo stejný smysl jako počítat bludičky a jezinky.

„Ústavní činitelé se jasně postavili proti násilí, které je pácháno na běloruské veřejnosti, proti represím, a také potvrdili to, že v prvním kroku by bylo možné přepočítat hlasy pod mezinárodním dohledem jako cestu k odblokování situace, a potřebu politického dialogu,“ uvedl podle ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

FORUM 24

Jak ČTK připomíná, podle oficiálních výsledků dosavadní prezident Alexandr Lukašenko srpnové volby vyhrál se ziskem 80 procent. Běloruská opozice označuje výsledky za zfalšované a za vítězku považuje Lukašenkovu protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Lukašenkovo zvolení neuznává ani Evropská unie. Proti výsledku voleb se v Bělorusku od jeho vyhlášení protestuje, policie proti demonstrantům tvrdě zasahuje.

Proč se hraje tahle komedie? Mají nás pánové za hlupáky, nebo se to usneslo jen proto, aby měl Miloš Zeman ve svých truchlivých dnech kromě pudinku ještě nějakou další radost? Jaké volby? Jaké hlasy?

V Bělorusku tamní režim uspořádal jakési hlasování a předtím nechal pozavírat protikandidáty. Média byla zcela v režii diktátora Lukašenka. Společnost nebyla pasivní, tak se objevili noví protikandidáti. Žádní mezinárodní pozorovatelé nebyli k volbám připuštěni. Když se někdo z místních pokoušel aspoň zjistit volební účast u nějaké volební místnosti, tajní ho hnali pryč. Manipulace byly masivní a zdokumentované na místě. Nemá vůbec smysl něco počítat, protože nevíme, jaké lístky se nakonec ve volebních urnách ocitly.

Návrh, který už v neděli na Frekvenci 1 přednesl Miloš Zeman, je úplně absurdní. Má to stejný význam, jako kdyby poslal do Běloruska Ovčáčka s Mynářem počítat brouky na polích nebo toaletní papír v úřadech. Nulový. Aspoň víme, co si o podivných sedánkách zvaných hrdě „schůzka ústavních činitelů“ máme myslet. Podle nátury můžeme pociťovat buď pohrdání, nebo útrpnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner