Paolo Pasolini: Vizionář s cejchem zvráceného homosexuála

(ČTK)

FOTO: ČTK

Často bývá velmi zjednodušeně a nespravedlivě definován jako autor nejzvrácenějšího filmu, který kdy spatřil světlo světa – Saló aneb 120 dnů Sodomy. A jako muž, jehož obzvlášť brutálně zavraždili. Také jako komunista a homosexuál. Jsou to efektní nálepky. A jsou pravdivé. Ale ani zdaleka nevystihují celou šíři a podstatu komplikované osobnosti Piera Paola Pasoliniho (5. 3. 1922 – 2. 11. 1975).  

Dodnes budí emoce a kontroverze. Na tom, zda Pasoliniho adorovat, nebo zavrhnout se neshodne kulturní obec ani široká veřejnost v jeho rodné Itálii, natož povolaní ve zbytku světa. Pro jedny je zvrhlík, skandalista a provokatér, který si zasloužil tragický konec, stejně jako facky a kopance, jež mu na potkání uštědřovali italští neonacisté. Ti s otevřenější myslí ho vnímají jako všestranného umělce s nesmírně širokým záběrem. A jako levicového humanistu, který se dokázal odvážně trefovat do slabin nejen italské společnosti. Reflektoval a leckdy předvídal společenské změny, nebál se experimentovat a jít často až tam, kam jiní neměli odvahu. Ať už šlo o umění, politiku či otevřenou demonstraci své homosexuální orientace. Každopádně zemřel příliš brzy (bylo mu 53 let) na to, aby své dílo dokázal završit a možná i zpřehlednit.

Vyšetřování brutální vraždy slavného režiséra bylo několikrát otevřeno,skutečný pachatel ale nebyl nikdy odhalen.

Žárlivá rvačka mezi milenci

V noci z 1. na 2. listopadu se Pasolini sešel v Římě před nádražím Termini s Pinem Pelosim. Znali se dobře, jak se jen kontroverzní umělec může znát se sedmnáctiletým prostitutem. Důvod jejich schůzky byl ale tentokrát pravděpodobně jiný než obvykle. Krátce předtím se totiž z ateliérů Cinecitta ztratilo několik filmových svitků snímku Saló aneb 120 dnů Sodomy, který režisér právě dokončil. Pelosi nejspíš přišel s tím, že může zprostředkovat jejich navrácení. Takže oba muži nasedli do režisérovy alfy romeo a jeli přes celé město do Idroscalo di Ostia.

Vyšetřovatelé se shodli na tom, že kdyby se sešli jako obvykle kvůli sexu, mohli by věc vyřešit na mnohem bližším a vhodnějším místě. Jisté je, že Pier Paolo Pasolini byl nalezen mrtev 2. listopadu…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články