Papaláši Babiš se Zemanem vzkazují: Vykašlete se na soudy

ČTK

Kašlete na soudy. Jejich rozhodnutí nic neznamenají. To nejsou slova mafiánských bossů. Obyvatelům České republiky to svým chováním vzkazují prezident Miloš Zeman a místopředseda vlády Andrej Babiš. Normální, slušní lidé jsou pobouřeni, jiné chování těchto dvou figur už nepřekvapí.

O co jde? V případě Miloše Zemana o trapnou kauzu s hledáním neexistujícího článku, který podle prezidenta dokazuje sympatie Ferdinanda Peroutky k Hitlerovi. Soud prezidentovi uložil omluvit se za lživé tvrzení. Zeman před několika dny vzkázal, že se neomluví. Je smutné, když nejvyšší ústavní činitel a hlavní představitel České republiky nedokáže uznat svoji chybu a říci jednoduchou větu: Spletl jsem se, omlouvám se.

V případě suveréna Babiše jde o něco podobného. Také řekl něco, co není pravda, a také nemá na to, uznat svoji chybu. Před několika měsíci si vzal do úst moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka. V televizním vystoupení řekl, že příprava průmyslové zóny v Karviné je Novákův „kšeft“ a „tunel“. Soud v úterý nepravomocně rozhodl, že se za tento výrok musí sociálnědemokratickému hejtmanovi omluvit. A co na to Babiš? „Neomluvím se“. Načež všechny urážky na adresu hejtmana Nováka pro jistotu ještě jednou zopakoval a dodal, že se proti rozsudku odvolá.

Tito dva bývalí členové KSČ, stejně jako jejich „spolusoudruzi“ v dobách minulých, vzkazují svým voličům, že zákony a soudy jsou tu jen pro někoho. Slovy George Orwella: „Všichni jsme si rovni, někteří jsou si rovnější.“

Že se tito dva „elitní“ čeští politici skrytě či méně skrytě navzájem podporují (Babiš dělá ve svých médiích reklamu Zemanovým výrokům a Zeman Babiše chválí za jeho ekonomické experimenty), je pouhou třešničkou na dortu. Ta třešnička je však shnilá a prolezlá červy.

Jejich chování je nebezpečné pro demokracii. Na jedné straně veřejnosti ukazují, že není třeba respektovat rozhodnutí soudů. Na straně druhé Babišovi novináři dělají on-line přenos od brány ruzyňské věznice a sledují, zda a kdy Marek Dalík nastoupí ke svému trestu. Tedy zda bude respektovat rozhodnutí soudu.

Jistě, tyto případy se v mnohém liší a soud Zemanovi ani Babišovi nevyměřil trest odnětí svobody. Rozsudek ve sporu Babiše s Novákem navíc není pravomocný. V jádru jde ale o totéž. O respektování zákona v právním státě. Myslíte, že investigativci z IDNES.cz instalují kamery do pracovny Andreje Babiše a Miloše Zemana a budou sledovat, zda se pánové jednoho dne omluví?

Kde jsou časy, kdy byl prezident morálním vzorem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner