Papež a otázka viny. Duka napsal německým biskupům o nové mnichovské zradě

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Stařičký emeritní papež Benedikt XVI. nemá ve svém vatikánském útočišti klid. Čelí totiž podezření, že i on sám kryl několik pachatelů sexuálních deliktů mezi kněžími v době, kdy stál v letech 1977–1981 v čele mnichovsko-freisinské arcidiecéze. Přitom se ve své pozdější činnosti kuriálního kardinála po boku legendárního Jana Pavla II. zasadil o přísné postihy pro duchovní, kteří v této oblasti selhali.

Do debaty, která probíhá vzhledem k charakteru katolické církve doslova po celém světě, se v minulém týdnu velmi výrazně zapojil i pražský arcibiskup Dominik Duka, a to s veřejnou podporou exprezidenta Václava Klause. Duka v rozhořčeném dopise brání Benedikta XVI. před údajnou mediální kampaní. Klaus následně Dukovi písemně poděkoval, že chrání emeritního papeže před útoky progresivistů. Český příspěvek k této církevní kauze tedy spočívá v tom, že byla zasazena do schématu kulturní války mezi konzervativci a progresivisty. Do té doby o kulturní válku totiž nešlo. Šlo jen o debatu mezi katolíky, jak se vypořádat s kostlivci ve skříni.

Mnichovské šetření

O nepřátelskou akci liberálních médií proti církvi nemůže jít už z toho prostého důvodu, že kauzu spustila sama církev. Byla to mnichovská arcidiecéze vedená současným arcibiskupem Reinhardem Marxem, kdo si nechal prověřit u renomované mnichovské kanceláře veškeré informace o sexuálním obtěžování i zneužívání duchovními osobami za léta 1945– 2019. Sám arcibiskup Marx sdělil, že nehodlá do šetření nijak zasahovat a počká si, s jakými výsledky kancelář Westpfahl Spilker Wastl po více než roční práci vyjde na veřejnost na tiskové konferenci. Ta proběhla 20. ledna 2022. Právníci na ní představili materiál čítající skoro dva tisíce stran, kde popsali 497 případů, do nichž bylo za sedmdesát let zapojeno na 235 násilníků. Období, kdy byl Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI., mnichovským arcibiskupem, se týká 280 stran – jsou na nich popsány čtyři případy, u nichž zpráva konstatuje, že Ratzinger nezasáhl proti zařazení delikventů do pastorační služby.

Není přitom jasné, jakou přesně roli v těchto případech Ratzinger sehrál. Pověřená kancelář tvrdí,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články