Papež František přiletěl na Slovensko. Setká se s prezidentkou i romskou menšinou

Papež František (ČTK)

Papež František | FOTO: ČTK

Na Slovensko dnes odpoledne dorazila hlava katolické církve. Papež František přijel po krátké návštěvě Maďarska, kde strávil pouze necelý jeden den. U našich východních sousedů má mnohem bohatší program. Setká se například s prezidentkou Zuzanou Čaputovou nebo premiérem Eduardem Hegerem, zavítá také na košické sídliště mezi příslušníky romské menšiny.

Papež František přiletěl na bratislavské letiště v neděli o půl čtvrté odpoledne, kde jej přivítala prezidentka Zuzana Čaputová. „Krátký uvítací ceremoniál na letištní ploše se uskuteční bezprostředně po příletu Svatého otce na Slovensko,“ prozradil už v sobotu mluvčí prezidentky Martin Strižinec. Na letišti papeže přivítal dav lidí, přítomen je také předseda slovenského parlamentu Boris Kollár a předseda vlády Eduard Heger.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

V pondělí ráno přivítá prezidentka Čaputová papeže ve svém paláci. Součástí programu je jejich osobní setkání, hlava katolické církve se má setkat také s rodinou prezidentky. Papeže Františka čeká schůzka s knězi a biskupy, navštíví také centrum, které pečuje o nemocné lidi bez domova. Se zástupci židovské komunity se setká u památníku holokaustu v centru Bratislavy.

Hlava katolické církve se v úterý přesune na východ Slovenska. Po odsloužení mše svaté v Prešově zamíří na nechvalně známé sídliště Luník IX. v Košicích, kde na něj čeká setkání s romskou komunitou. Kvůli návštěvě papeže na sídlišti dokonce místní pomalovali jednu zeď paneláku květinami.

„Malba znázorňuje květiny vyrůstající z prasklin budovy. Vyjadřují krásu a houževnatost, která je schopná se prosadit i v nelehkých podmínkách,“ vysvětluje spoluautor myšlenky Michal Žák s tím, že kresba vyzdvihuje lidskou hodnotu bez ohledu na prostředí, kde člověk žije. Dílo má zároveň reagovat na myšlenky papeže Františka, který svou pozornost zaměřuje na místa, kde se nacházejí lidé v nouzi.

FORUM 24 (archiv)

Po návštěvě sídliště se hlava katolické církve přesune na stadion Lokomotivy Košice, kde se setká s mladými věřícími. V podvečer čeká papeže odlet zpátky do Bratislavy.

Návštěva papeže na Slovensku vyvrcholí ve středu mší u Národní svatyně v západoslovenském Šaštíně. Proběhne v den, kdy si naši východní sousedé připomínají Sedmibolestnou Pannu Marii, patronku země. Následně se hlava katolické církve přesune na bratislavské letiště, odkud zamíří zpět do Vatikánu.

Na veřejné akce s papežem Františkem se původně měli dostat pouze lidé očkovaní proti onemocnění covid-19. Organizátoři ale nakonec ustoupili tlaku, účastníkům tak stačí i potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]