Papež František: Vraždění na Ukrajině je útokem na Boha

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Než se papež František vydal po svém zvolení na první cestu mimo Itálii, a to do Brazílie, navštívil ostrovy Lampedusa a Linosa, aby se tu setkal s početnou komunitou uprchlíků. Homilie z bohoslužby, kterou slavil 8. července 2013, dávala tušit, že pastorační práce, kterou po léta vykonával v Argentině, se stane středobodem i jeho papežského úsilí.

Když se o dva roky později, a ne poprvé, rozhodl neplánovaně navštívit jeden z největších římských slumů v Tiburtině, ukázal, že otřesnou míru chudoby a beznaděje lze najít nejen ve stanových městečkách v Latinské Americe, Africe, Asii a na perifériích metropolí třetího světa, ale přímo v srdci Evropy. Svět, který jsme mohli dosud vnímat jen prostřednictvím zpráv válečných reportérů, se postupně přesunul do teritorií, kde bychom ho na počátku 21. století nečekali.

Fenomén putujících papežů

Ačkoli jsou návštěvy římského biskupa čili papeže a představitele státu Vatikán plánovány dlouho dopředu, trajektorie těchto cest není nahodilá. Papežovy domácí a tím spíše zahraniční cesty mají primárně pastorační, evangelizační, sociálně-kulturní a humanitární zaměření. Také proto se papež setkává nejen s představiteli daného státu, ale také s biskupy, kněžími, laiky a od časů papeže Pavla VI. též s osobnostmi jiných náboženských okruhů. Podíváme-li se na země, které papež František od roku 2013 navštívil, vidíme, že stěžejním smyslem těchto cest od Brazílie přes Turecko, Filipíny a USA až po Gruzii, Polsko, Slovensko či Japonsko a Peru bylo vyjádření podpory, sounáležitosti a vědomí, že pro církev není žádná země zemí druhého řádu.

Tak jako jeho předchůdci Benedikt XVI. a Jan Pavel II., překvapil František detailní znalostí tamních politických i církevních poměrů. Český čtenář toho mohl být svědkem při papežově loňské návštěvě Slovenska. Ze všech jeho proslovů, homilií a rozhovorů se zdálo, jako by v zemi, do níž zavítal, dlouhodobě žil, a znal všednodenní problémy jejích obyvatel, a ne pouze církve.

Z papežových cest máme díky skvělé práci jeho sekretariátu a nejbližších spolupracovníků k dispozici všechny oficiální i neoficiální…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články