Papež: Odmítat vakcínu je sebevražedné popírání, které nechápu. Nechá se očkovat

Papež František (Profimedia)

Papež František | FOTO: Profimedia

Fabrizio Soccorsi, který byl v roce 2015 zvolen papežovým osobním lékařem, v sobotu po komplikacích s covidem-19 zemřel. Byl hospitalizován o Vánocích kvůli předchozí onkologické nemoci. Není známo, kdy byl naposledy před smrtí v úzkém kontaktu s papežem.

Toto oznámení přichází v době, kdy papež František sdělil, že se nechá očkovat proti nemoci covid-19, a to již příští týden, až Vatikán zahájí vakcinaci. Městský stát se chystá zanedlouho zahájit vlastní očkovací kampaň a očekává, že dostane dostatečné dávky, aby naočkoval všech 450 obyvatel a pracovníků. Papežovi je 84 let a pro televizní stanici Canale 5 řekl: „Jsem přesvědčen, že z etického hlediska by si vakcínu měl vzít každý. Je to etická volba, protože hazardujete se svým zdravím, se svým životem, ale také s životy ostatních.“

FORUM 24 (archiv)

Také sdělil, že sám bude očkován: „Příští týden to začneme dělat tady, ve Vatikánu, a já jsem se objednal. Musí se to udělat. Existuje sebevražedné popírání, které si nedokážu vysvětlit, ale dnes se musíme nechat očkovat.“

Dalšími v očkovacím pořadí ve Vatikánu budou pracovníci v oblasti zdraví a veřejné bezpečnosti, starší lidé a personál v častém kontaktu s veřejností.

Papeži Františkovi jako mladému muži v jeho rodné Argentině odebrali část jedné plíce, čímž se stal vůči této nemoci potenciálně zranitelným.

Kolem očkování se v katolické církvi vedla debata i kvůli tomu, že se za problém považovalo používání buněčných linií z potracených plodů a církev proti umělým potratům ostře vystupuje. V církvi ale převládá na straně biskupů názor, že v případě, že neexistuje jiná látka a trvá vážné zdravotní riziko, je morálně přípustné takový přípravek užívat, a to i ze strany lékařů.

„Vzhledem k naléhavosti této krize, nedostatku dostupných alternativních vakcín a skutečnosti, že spojení mezi potratem, který nastal před desetiletími, a přijetím dnes vyrobené vakcíny je vzdálené, je morálně akceptovatelné se za těchto okolností očkovat novými vakcínami na covid-19,“ říká prohlášení Vatikánu.

(Zdroj: Daily Mail.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]