Papež řekl, že rozkolů v církvi se nebojí, byť si je nepřeje

Eric Drooker

Papež František se v úterý na palubě letadla tradičně setkal s novináři a odpovídal na jejich otázky. Jeden se ho ptal, jak nedávno myslel, že je poctěn, když na něj „Američané útočí“. Tím samozřejmě papež myslel některé konzervativní kritiky svého pontifikátu. Řekl, že i když se modlí, aby se vyhnul rozkolům v katolické církvi, nebojí se jich, protože k takovým roztržkám docházelo v průběhu celé historie.

Zprávu přinesl mimo jiné server Cruxnow.com.

František také uznal, že USA jsou sotva jediným místem, z něhož se na něj útočí a že má také některé kritiky v římské kurii, což znamená administrativním aparátu samotného Vatikánu.

Papež dále prohlásil, že kritika není vždy destruktivní, zejména když se děje otevřeně, nikoli za zády.

„K otázce schizmat… v církvi jich bylo mnoho,“ uvedl na příkladu rozkolů, která následovaly po Prvním a Druhém vatikánském koncilu, včetně jednoho vedeného tradicionalistickým arcibiskupem Marcelem Lefebvrem. „V Církvi je vždycky schizmatická volba,“ řekl. „Je to volba, kterou Pán ponechává lidské svobodě.“ „Nebojím se rozkolu … modlím se za to, aby se nestaly, protože je v sázce duchovní zdraví mnoha lidí.

Papež také řekl, že se modlí za dialog, protože „cesta rozkolu není křesťanská“.

Česká sekce Rádio Vaticana uvedla ještě další papežův historický příklad: „Potom mne napadá jedna anekdota, kterou jsem párkrát řekl. Byl to Boží lid, který zachraňoval před schismaty. Schismatici mají vždycky něco společného: odtrhávají se od lidu, od víry Božího lidu. A když se na koncilu v Efezu diskutovalo o Mariině božském mateřství, lid – a to je historická danost – stál před vchodem do katedrály, kam přicházeli biskupové na zasedání koncilu. Stáli tam s holemi, které ukazovali a volali: ‚Matka Boží! Matka Boží!‘ jako by říkali: pokud to neřeknete, tak uvidíte… Boží lid vždycky poopravuje a pomáhá. Schisma je vždycky elitářským odtržením, které provokuje ideologie oddělená od věrouky. Ideologie, která je možná správná, ale vniká do věrouky, kterou odtrhává, a sama se dočasně stává věroukou. Modlím se tedy, aby nenastala schismata, ale nemám strach.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner