Papež se rozplakal, když hovořil o Ukrajině. Modlitbu musel přerušit

Papež František (Long Thiên / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Papež František | FOTO: Long Thiên / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Papeže Františka ve čtvrtek přemohly emoce během tradiční modlitby k Panně Marii, kterou prosil mimo jiné i o mír na Ukrajině. Když se František dostal k pasáži, kde mluvil o válce, zlomil se mu hlas, začal plakat a musel se asi na půl minuty odmlčet, než mohl pokračovat dál. Napsaly o tom agentury AP a Reuters.

Papež ve čtvrtek podle plánu dorazil na tradiční modlitbu k mariánskému sloupu poblíž Španělských schodů v centru Říma, kam hlava katolické církve každý rok přináší květiny v den, kdy si věřící připomínají neposkvrněné početí Panny Marie.

()

František si musel udělat delší přestávku, když se v modlitbě dostal k tématu války na Ukrajině. Mluvil o tom, že velice chtěl Panně Marii přinést slova díků lidí z Ukrajiny, kteří se už dlouho modlí za mír ve své zemi, ale nemůže to udělat, protože konflikt stále pokračuje. Dav lidí, který mu naslouchal, musel čekat, až viditelně otřesený a plačící papež zase bude schopen ve čtení pokračovat. Podle agentury Reuters přihlížející, mezi kterými byl i starosta Říma Roberto Gualtieri, v tu chvíli začali tleskat.

„Znovu přináším úpěnlivé prosby dětí, starších lidí, otců a matek, mladých lidí z té zkoušené země, která tolik trpí,“ obracel se papež na Pannu Marii.

Novináři se papeže po jeho vystoupení na emotivní moment ptali. „Ano. Je to (válka na Ukrajině) obrovské utrpení, obrovské. Porážka lidskosti,“ řekl jim František.

Papež od únorového zahájení války na Ukrajině zmiňuje oběti konfliktu velmi často. V nedávném rozhovoru s jezuitským serverem America Magazine jednoznačně označil za agresora Rusko, čemuž se dříve kvůli diplomatickým ohledům vyhýbal. Ve středu během generální audience řekl, že mu válka připomíná jednu fázi holokaustu – operaci Reinhard. Tímto názvem nacisté označovali své plány na vyhlazení Židů a Romů na území Polska za druhé světové války. V listopadu zase vpád na Ukrajinu přirovnal ke genocidě, při níž za sovětského vůdce Josifa Stalina ve 30. letech minulého století zahynuly miliony Ukrajinců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články