Papež zrušil setkání s patriarchou Kirillem. Ruští náboženští fanatici se radují

Vladimir Putin a moskevský patriarcha Kirill (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Vladimir Putin a moskevský patriarcha Kirill | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Papež František zrušil plánované setkání s moskevským patriarchou Kirillem. Zatímco papež dává najevo odpor k válce na Ukrajině a k válečným zločinům, které tam Rusko páchá, patriarcha plně podporuje vůdce Vladimira Putina. Kruhy pravoslavných a nacionalistických fanatiků dávají najevo spokojenost nad tím, že se schůzka nebude konat.

Web The Moscow Times píše:

„Papež František oznámil, že setkání s ruským pravoslavným patriarchou Kirillem, blízkým spojencem prezidenta Vladimira Putina, které se mělo uskutečnit v červnu, bylo zrušeno, aby nedošlo ke ‚zmatku‘.

()

Oba muži, kteří se poprvé historicky setkali v roce 2016 na Kubě, měli dále jednat v Jeruzalémě. František však argentinským novinám La Nacion řekl, že setkání bylo odvoláno, protože ‚naše diplomacie měla pocit, že setkání v této době by mohlo vést k velkému zmatku‘, což byla narážka na válku na Ukrajině.

Hlava katolické církve trvala na tom, že její vztahy s Kirillem, který zastupuje přibližně 150 milionů věřících, tedy polovinu světové pravoslavné populace, jsou ‚velmi dobré‘. Jejich setkání v roce 2016 bylo prvním setkáním mezi představiteli dvou největších křesťanských denominací za posledních téměř tisíc let. Dialog s pravoslavnou církví, která se od katolické církve oddělila v roce 1054, je deklarovanou prioritou Františkova pontifikátu.

Od ruské invaze na Ukrajinu 24. února však oba muži stojí na opačných stranách. Papež minulý týden vyzval k míru a odsoudil ‚krutou a nesmyslnou válku‘. Kirill hájil Putinovu ‚vojenskou operaci‘ a boj proti ‚vnějším i vnitřním nepřátelům Ruska‘.

Oba hodnostáři vedli v březnu videorozhovory o Ukrajině a vyzvali k jednání o ‚spravedlivém míru‘. Přesto krátce po začátku války Kirill označil protivníky Moskvy na Ukrajině za ‚síly zla‘.“

Ruský nacionalistický web Tsargrad vyjádřil nad zrušením schůzky potěšení.

Citujeme celé:

„Papež uvedl, že jeho červnové setkání s patriarchou moskevským a celé Rusi Kirillem v Jeruzalémě se neuskuteční. Média uvedla, že pontifik toho litoval. Pravoslavní naopak přijali zprávu s radostí: Díkybohu!

(Dana Kyndrová)

V předvečer svatých Velikonoc pro všechny pravoslavné přišla z Vatikánu skutečně dobrá zpráva: dříve ohlášené možné setkání papeže Františka s patriarchou moskevským a celé Rusi Kirillem se v červnu v Jeruzalémě neuskuteční. Oznámil to sám papež, který vyjádřil lítost.

Připomínáme, že již dříve ruský velvyslanec ve Vatikánu Alexandr Avdějev naznačil, že by se setkání primase ruské pravoslavné církve s papežem mohlo uskutečnit letos v létě. Michail Tjurenkov, vedoucí ideologického oddělení televizního kanálu Tsargrad, pak formuloval jasný požadavek na papeže a vypočítal potenciální rizika, která pro ruskou církev toto setkání může znamenat.

‚Rádi bychom od papeže slyšeli jasné odsouzení rusofobních a protipravoslavných akcí jemu podřízené ukrajinské řeckokatolické církve,‘ vyjádřil tehdy svůj názor odborník. ‚V opačném případě by takové setkání mohlo hierarchii ruské pravoslavné církve přinést reputační rizika.‘

Dnešní zprávu, že se setkání neuskuteční, přijal stejně jako mnoho dalších pravoslavných věřících v Rusku s radostí: Díkybohu za to!

‚Římský papež lituje a pro miliony pravoslavných křesťanů se dnešní zpráva podobá předvelikonoční radosti. Nevíme jistě, jaké diplomatické motivy stály za uspořádáním tohoto setkání moskevského patriarchy s papežem, ale to, že to zmátlo mnoho věřících naší církve, je fakt,‘ zdůraznil Michail Tjurenkov. ‚Za dnešních okolností je těžké spekulovat, jak by takové setkání mělo skončit, abychom ho mohli označit za užitečné a přínosné. Odsouzení ukrajinských řeckokatolíků (uniatů), formálně podřízených Vatikánu, za jejich skutečně satanská zvěrstva na Ukrajině? Nebo snad veřejné pokání a přestoupení papeže Františka k pravoslaví? Obojí je samozřejmě oblast fikce. A tak skutečnost, že setkání pro setkání je zrušeno, je zdrojem velké radosti.'“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]