Přesně do 3. března byl termín, do kdy měla vláda nejpozději jmenovat členy nového Výboru pro personální nominace. Udělala to překvapivě mnohem rychleji a poměrně nenápadně. Mezi pěticí „nezávislých odborníků“, kteří mají posuzovat kandidáty navržené do řídicích či dozorčích orgánů státních a polostátních firem, je například exministr vnitra František Bublan, superúředník Josef Postránecký a další lidé blízcí vládě.
Výše jmenované doplňují ještě náměstek ministryně financí Jiří Volf, konzultantka Yvona Charouzdová, která vedla ne příliš funkční předchozí Výbor pro personální nominace (ten fungoval jen na základě nařízení vlády), a Eva Svobodová z Asociace malých a středních podniků a živnostníků, někdejší blízká spolupracovnice nynějšího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.
„Nechceme hodnotit odbornost těch lidí, chceme ale, aby byli nezávislí na vládě, což u někoho, kdo je na náměstkovské pozici, splněno není. Plus to mají být lidi, kteří na poctivý výběr budou mít čas, aby posouzení nominací bylo důsledné. A to zase nevidíme třeba u pana Postráneckého,“ říká Věnek Bonuš, analytik Rekonstrukce státu, která vznik nominačního zákona i Výboru pro personální nominace prosazovala posledních sedm let.
Na základě nově platného nominačního zákona by výbor v tomto složení měl garantovat, že se omezí takzvané politické trafiky a do vedení státních a polostátních firem či jejich dozorčích rad budou vybíráni odborníci.
Víc majetku, než se zdá
Podle nominačního zákona jsou nově povinná výběrová řízení na pozice v představenstvech či dozorčích radách státních a polostátních podniků. Pokud jde o představenstva, výjimku mají ta, která jsou volena dozorčími radami. Výbor také nemůže mluvit do vedení ČEZ, kde představenstvo volí valná hromada. Posuzovat ale bude třeba členy dozorčí rady ČEZ.
Výbor měl už své první setkání. Hodnotil na něm osm uchazečů na pozice ve státních podnicích Lesy České republiky a Diamo.
„U těch, kdo projdou výborem a budou jmenováni, se dozvíme relevantní detaily – zda je výbor doporučil, či nedoporučil, a s jakým stanoviskem, profesním životopisem i záznamem z pohovoru. Budou to tedy poměrně podrobné informace o vybrané osobě,“ vysvětluje analytik Rekonstrukce státu Věnek Bonuš.
„Stát vlastní větší majetek, než si občané běžně uvědomují, ať už jde o strategické společnosti v oblasti dopravy či energetiky nebo o klíčové státní podniky, jako jsou Lesy ČR, Česká pošta či třeba Státní tiskárna cenin,“ připomíná ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s tím, že stát chce na svůj majetek mnohem lépe dohlížet a tyto firmy řídit.
Pokud jde o Výbor pro personální nominace, zajímavý je zejména návrat někdejšího ministra vnitra, později poslance a senátora za ČSSD Františka Bublana do státních služeb.
Bublan ale odmítá, že by post ve výboru „proti politickým trafikám“ byl sám politickou trafikou. „Já jsem se o to místo neucházel, nabídl mi to přímo pan ministr Hamáček,“ citoval jej Deník N.
Faktem je, že činnost ve Výboru není nijak významně honorována. Odměna členům je řešena hodinovou sazbou ve výši 350 korun za hodinu.
„Z toho, že je Výbor obsazen zčásti profesionálními státními úředníky, kteří mají zároveň honorář 350 korun za hodinu, plyne, že se neočekává jejich velká vytíženost. Což je poněkud proti té naší představě, aby tam bylo pět profesionálů na částečný úvazek a dělali to naplno,“ říká šéf projektu Rekonstrukce státu Josef Karlický.
„Když vezmeme v potaz objem peněz, s nímž státní podniky pracují, stálo by za to investovat řádově miliony korun do toho, aby výběr byl kvalitní,“ dodává.
Babiš píše esemesky
Členové výboru mají být jmenováni na pět let. Protože ale výbor teprve vznikl na základě takzvaného nominačního zákona, funkční období první pětice je kvůli udržení kontinuity rozděleno na jeden rok až na pět let.
Zda nominační zákon či nově ustavený výbor dokáže zabránit zjevným politickým trafikám, jisté není. Definitivní slovo při jmenování bude mít i nadále ministr či ministryně, stanovisko výboru je pouze doporučující.
Za zatím poslední kontroverzní nominaci lze považovat dosazení stávajícího šéfa Českých drah. Loni v září se novým předsedou představenstva stal do té doby politický náměstek ministerstva pro místní rozvoj Václav Nebeský (bylo o tom rozhodnuto už v červnu).
Kvůli němu byly upraveny podmínky výběrového řízení, například to, aby měl manažerskou zkušenost s řízením podniku s více než 100 zaměstnanci, a zmizela i podmínka vysokoškolského vzdělání magisterské úrovně.
O Nebeském nedávno nyní již bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík řekl, že jej premiér Andrej Babiš řídí na dálku prostřednictvím SMS a telefonátů.
Text byl publikován na serveru HlídacíPes.org.