Premiér Babiš má podle svých slov sociální cítění. Zlevňuje jízdné seniorům a rekordně zvyšuje důchody. Nedodává už, že jim chce jeho vláda současně zdražit potraviny. Ministr zemědělství Toman hodlá omezit slevové akce a zakázat dovoz levnějšího zboží ze zahraničí.
[ctete postid=“216498″ title=“Zeman zlehčuje výsledky voleb a bojí se o vládu. Její stabilita je ohrožena“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Zeman-Babiš-Hamáček-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Miloš Zeman bagatelizuje výsledky voleb, nepřinesly podle něj žádné “ permalink=“http://forum24.cz/zeman-zlehcuje-vysledky-voleb-a-boji-se-o-vladu-jeji-stabilita-je-ohrozena/“]216498[/ctete]
Hnutí ANO před volbami vsadilo na líbivou politiku a využilo k tomu všechny páky, které jí umožňuje ovládání rozpočtových penězovodů. Zavedlo 75procentní slevy jízdného pro studenty a seniory, kterým na penzích přidalo podle Babiše rekordních 900 korun měsíčně (o něco více než v roce 2008, jenže tehdy v podstatně nižší cenové hladině). Andrej Babiš to zároveň – stejně jako v minulosti – dokázal prodat jako svoji zásluhu na úkor koaliční ČSSD. I když, jak je vidět i z jeho reakcí, zdaleka ne tolik, jak by si přál.
„Babičky mi píšou“
Premiér krátce po volbách odrážel námitky pravicové opozice, že se jeho hnutí posouvá doleva (proč se to stydí přiznat?). „Není to pravda. To, že mám sociální cítění a že jsem udělal maximum pro naše důchodce, co je na tom špatně? Babičky mi píšou, že jsou šťastné,“ prohlásil.
Nezní to příliš přesvědčivě. Babišova vláda nejenže vychází vstříc své dnes nejpočetnější voličské skupině v seniorském věku (stále však nikoli většiny), ale zároveň rezignovala na reformu vládních výdajů, posiluje státní aparát, skokově zvyšuje mzdy jeho zaměstnancům a některé sociální dávky.
Už i Lidové noviny prezentují jiný pohled než jejich dočasně „skrytý“ majitel (8. 10. 2018, „Varování pro Babiše“). Výsledky komunálních voleb naznačují jasnější obrys mantinelů, s nimiž se bude muset potýkat šéf původně antisystémového hnutí, které se už stalo dominantní součástí „systému“.
Deník přináší názor analytika agentury Median Daniela Prokopa, který uvedl, že ANO se posunulo hlouběji mezi voliče starší, s nižším středním příjmem a z odlehlejších, menších měst. „Jinými slovy – ať už to Babiš chce, či připouští, jeho politický subjekt se usazuje v místě, které patřívalo ČSSD, a označuje se jako levicové,“ uzavírá.
Ministr Toman v akci
To by však nesmělo být hnutí ANO, které se kromě programového oportunismu vyznačuje ještě jednou základní vlastností. Mimořádnou empatii projevuje i pro velké zájmové korporace, jejíž vlivní lobbisté, v čele s premiérem, sedí přímo ve vládě.
V době vrcholící volební kampaně vystoupil na Žofínském fóru ministr zemědělství Miroslav Toman, který spíše než ČSSD, jež ho formálně nominovala, zastupuje prezidenta Zemana, premiéra Babiše a agresivní lobby agrobaronů a velkých potravinářských podniků.
Miroslav Toman navázal na svoje mediální výroky krátce po vyslovení důvěry vládě a potvrzuje, že nemluvil naprázdno. Už tehdy se svěřil, že mu vadí „nesmyslně nízké ceny“ potravin, především dovážených ze zahraničí.
„Já nejsem proti tomu, aby se něco dováželo, ale ať se dovážejí věci, které se tady nevyrábějí,“ uvažoval, čímž se obloukem vrátil téměř do časů normalizace, kdy jeho otec působil ve stejné funkci v několika komunistických vládách.
Konec levného zboží
Ministr zároveň projevoval velkou nevoli ke slevovým akcím v obchodních řetězcích, v jejichž konání chtěl udělat pořádek. „Pravidla by měla určit, v jakém množství by se směly výrobky v akci prodávat. Nemůžeme prodávat některé potraviny celoročně v akci,“ rozčiloval se a dnes svoje nápady konkretizuje.
Toman chce slevové akce výrazně regulovat, přičemž na Žofínském fóru předvedl širokou škálu nápadů, jak to udělat. Navrhuje zákaz prodeje potravin za podnákladové ceny, omezení prodeje v promoakcích, omezení tištěné reklamy, vyšší povinný podíl domácích výrobků a nastavení maximální výše slevy zboží.
„Zatímco v roce 2007 se podíl zboží prodaného ve slevových akcích pohyboval na úrovni 30 procent, loni to bylo už přes 50 procent,“ uvedl na obhajobu svého návrhu, kterým se pasoval na nepřítele tržního prostředí a konkurenčních obchodních strategií ve snaze udržet co nejnižší ceny pro zákazníky.
Rovněž zmínil, že vláda zjišťuje, zda obchodní řetězce nepodporují dovozové potraviny na úkor tuzemských. Kritizoval, že například máslo z dovozu se letos v průměru prodávalo za 126 korun za kilogram, zatímco české máslo za 166 korun. Byl by pro, aby se na českých pultech ze sedmdesáti procent prodávaly české potraviny, které jsou schopni zajistit domácí výrobci.
Menší výběr za vyšší ceny
Tomanovo vystoupení muselo lahodit uchu těm, kterým bylo určeno především – velkoprůmyslovým producentům domácích potravin. Jako strašidelné ozvěny socialismu naopak znějí liberálním ekonomům, ale i těm spotřebitelům, kteří domýšlejí, oč se jedná ve skutečnosti.
[ctete postid=“216428″ title=“Krize v ČSSD aneb Budoucí ministr Petříček dostal ve volbách jen 320 hlasů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Petříček-Hrad-385×230.jpeg“ excerpt=“Neúspěšný kandidát na primátora Jakub Landovský označil debakl ČSSD v pražských “ permalink=“http://forum24.cz/krize-v-cssd-aneb-budouci-ministr-petricek-dostal-ve-volbach-jen-320-hlasu/“]216428[/ctete]
Je očividné, že ministr Toman jde v první řadě na ruku zájmovým korporacím, které zastupuje. Určitě v souladu s premiérem Andrejem Babišem, který se už rovněž zaobaleně zmínil, že podporuje vyšší „potravinovou soběstačnost“. Jinými slovy – více Kosteleckých uzenin, vodňanských kuřat, výrobků z Olmy, Penamu…
Konečným důsledkem všech těchto regulací nemůže být nic jiného než omezený výběr zboží a vyšší ceny potravin. Bude to ovšem zaobaleno tak, že „zlí“ budou obchodníci a „nekalá zahraniční konkurence“, nikoli domácí velkoproducenti v čele s Agrofertem, kteří na tom jako jediní vydělají. O zákazníka, tedy i o skalní fanynky a fanoušky hnutí ANO, jde v této válce korporací až v poslední řadě.
I Andrej Babiš potřebuje být šťastný. A ministr zemědělství Miroslav Toman má v tomto ohledu potřebné „sociální cítění“.