Paralympionici uštědřili lekci Mezinárodnímu olympijskému výboru

zeit.de / AFP

Ruský paralympijský atlet Alexander Makarov | FOTO: zeit.de / AFP

Rozhodnutí Mezinárodního paralympijského výboru (IPC) vyloučit celou ruskou výpravu z paralympiády v Riu bylo správné jak po morální, tak i po právní stránce. Naproti tomu Mezinárodní olympijský výbor (MOV) postrádal vůli a odvahu pachatele státem organizovaného dopingu potrestat. Rozhodnutí komentuje Oliver Fritsch v německém deníku Die Zeit.

Pro dopingové kontroly na paralympiádě v Soči v roce 2014 byly vyhrazeny dvě místnosti: jedna pro Rusy, druhá pro všechny ostatní. Proč tomu tak bylo, bylo vlastně už tehdy všem jasné: Rusové nebyli kontrolováni tak důkladně.

Mezitím se podezření potvrdila. I ruský paralympijský sport byl zapleten do zločinného, státem podporovaného dopingu. Zpráva antidopingové organizace WADA hovoří o 35 zmanipulovaných pozitivních dopingových testech. Na další se patrně ještě přijde.

Z tohoto důvodu je rozhodnutí Mezinárodního paralympijského výboru vyloučit Rusko z paralympiády v Riu de Janeiru správné. A opírá se o právo. Mezinárodní sportovní soud CAS zamítl odvolání Ruského paralympijského svazu.

CAS a IPC tak doslova zesměšnily Mezinárodní olympijský výbor. Jeho předseda Thomas Bach v sobě nenašel odvahu k potrestání viníků. Možná ani vůli. Schovával se za paragrafy a dopustil, aby se Rusové her zúčastnili, a to i proti duchu olympijské charty.

V IPC mají sportovci větší váhu než v MOV

IPC se zachoval po všech stránkách lépe než MOV. A „lepší Bach“ se jmenuje Philip Craven. Britský prezident IPC jako člen MOV sice také hlasoval pro Bachovo rozhodnutí, své hry ale chce před dopingem a ostudou ochránit.

Dost zřetelně to vyjádřil i slovně. Mluvil o „hnusu“ a „nejtemnější chvíli sportovních dějin“, přičemž odsoudil i tradiční ruský přístup, „upřednostňující medaile před morálkou“. Rusové získali v Soči 30 zlatých medailí, více než třikrát tolik než druhé Německo.

Cravenova rozhodnost možná souvisejí s britským veřejným míněním, zcela jistě však souvisejí s tlakem paralympijských atletů. Ti se k prohřeškům svých ruských kolegů vyjádřili velmi kriticky. Slova aktivních sportovců mají v IPC větší váhu než v MOV. Němka Claudia Bokelová, která v MOV kritizovala Rusko, byla z komise atletů jednoduše vyhozena.

Putin má na sport postižených menší vliv

IPC mohl v duchu fair play a podle sportovních pravidel rozhodnout i proto, že Vladimir Putin, nejmocnější muž světového sportu, má v paralympijském sportu menší vliv. Paralympiáda v Soči pro něj byla důležitá – možná proto, že někteří z atletů byli veteráni čečenské války. Možná taky proto, že ve stejnou dobu se objevili zelení mužíci na Krymu.

Sport postižených ale v Rusku nemá žádnou tradici. V paralympijském sportu má Putin méně spojenců než v tom olympijském. IPC je nezávislejší.

Nejvíc to nakonec odnesou ruští atleti. Jako tak často při dopingu, nejsou ve všech případech pachateli oni sami, ale lékaři a trenéři, nebo jako v případě Ruska dokonce politici a tajné služby. Ruští paralympionici tak trpí dvojím hendikepem. Cravenův čestný přístup má ale i vítěze: je jím čistý sport a čestní atleti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner