Paramilitáři přispívají podle BIS k šíření ruské propagandy. Zákon proti jejich vyzbrojování projedná vláda

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Vláda se bude zabývat návrhem zákona o nakládání se zbraněmi. Cílem legislativy předkládané poslanci napříč parlamentními stranami by měl být mimo jiné i zákaz organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů. Před jejich činností navíc již dříve varovala i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Podle předkladatelů legislativy je činnost takových uskupení neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu. Schválený zákon by nově zakazoval jak jejich vyzbrojování, tak samotnou účast v paramilitárních skupinách fungujících mimo relevantní bezpečnostní systém ČR. Zákaz prosazování ideologických cílů zbraněmi by byl nově pod hrozbou pokuty dvě stě tisíc.

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem (Twitter)

Zatímco totiž podle výroční zprávy BIS nepředstavovaly paramilitární a domobranecké uskupení v roce 2018 nebezpečí pro demokracii v ČR, situace se během uplynulého roku změnila. Podle zjištění serveru Hlídací pes by se mělo v domobraneckých skupinách v Česku aktuálně sdružovat přibližně dva tisíce lidí.

Na základě definice BIS přitom paramilitární a domobranecké uskupení představují skupiny, jež samotnou existencí zpochybňují monopol státu na legitimní užití násilí na vlastním území. A i přes nízkou míru integrace měly už tehdy dílčí aspekty skupin představovat potenciální rizika, protože se mezi členy uskupení nacházeli i jednotlivci tíhnoucí ke konspiračním teoriím či s radikálnějšími sklony. Ve spojení s kladným vztahem a přístupem ke zbraním šlo tedy jejich rizikové jednání jen těžko předvídat.

„Členové paramilitárních uskupení kvůli své výrazné protizápadní orientaci také přispívali k šíření proruské propagandy a na ni navázaných konspiračních narativů. Poté, co ve společnosti pozvolna utichlo téma migrace a souvisejícího nebezpečí ze strany uprchlíků, se mnozí paramilitáři zaměřili také na vytváření dojmu hrozícího ozbrojeného konfliktu mezi Západem a Ruskou federací,“ píše se ve výroční zprávě.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Rok 2018 navíc představoval pro dané uskupení významný milník. Za účelem legitimizace pořádala paramilitární uskupení  různé osvětové akce pro veřejnost a navazovala kontakty a spolupráci se zástupci obcí a bezpečnostních složek na regionální úrovni v oblasti zajištění bezpečnosti v ulicích. A vedle toho se představitelům domobraneckých uskupení podařilo dosáhnout legalizace domobran jejich zakotvením v právním řádu ČR.

Dále se předkládaný návrh zákona zaměřuje i na zajištění střelné přípravy či možnost strážníků  nosit služební zbraň i v době mimo službu. Prozatím návrh zákona podepsal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Po pondělním projednání vládou pak o jeho dalším osudu rozhodne Parlament.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]