Paranoidní arabský režim sebral dalšího blogera

Merzoug Touati (Facebook)

Merzoug Touati | FOTO: Facebook

Tentokrát se zastavíme v zemí, o níž naše mainstreamová média příliš nehovoří. Bez ohledu na to, co se v ní v minulých dnech dělo. Řeč je o Alžírsku.

Není v nejlepší ekonomické kondici, zejména po poklesu cen ropy, a tak došlo ke zvýšení daní a snížení dotací na pohonné hmoty. (Podobným procesem prošel v nedávné minulosti Egypt.) Vyšší daně (DPH, daň z říjnu a nemovitostí – vše od 1. ledna) znamenají, že mají lidé hlouběji do kapsy. A mít hluboko do kapsy může často znamenat, že se v zemi začnou dít pouliční nepokoje. Se vším negativním, co k takovýmto kraválům patří. V Alžírsku se to stalo.

Něco takového není po chuti žádnému režimu na světě. Ovšem ne každý režim to řeší tak, jako paranoidní vládcové v Alžírsku, kteří z podněcování k protestům obvinili zahraničí a tvrdili, že se cizí státy tímto vměšují do vnitřních alžírských záležitostí.

Za této vyhrocené situace se alžírský bloger Merzoug Touati, který působí na blogerských stránkách Al Hogra, pustil do něčeho, co je v civilizovaných západních zemích považováno za naprosto normální, ovšem v arabských režimech nikoli. Prostřednictvím internetu kontaktoval Hassana Kaabiu, mluvčího izraelského ministerstva zahraničí pro arabská média, a natočil s ním videorozhovor, který pak umístil na blog Al Hogra a na YouTube. Svého hosta se mimo jiné zeptal, jestli má Izrael podíl na alžírských nepokojích, jak tvrdí ministři alžírské vlády. Kaabia něco takového rezolutně odmítl. Hovořil s blogerem také o tajné komunikaci mezi oběma stranami prostřednictvím třetích zemí, která existovala před rokem 2000.

Tuto informaci zveřejnil web Global Voices, a to v článku, který referoval o šokujícím blogerově osudu. Osmnáctého ledna byl zatčen (podle webu El Watan v té době doprovázel mladšího bratra do nemocnice) a čelí neskutečnému obvinění a trestu. Paranoidní alžírský režim vidí v jeho počinu zakázané kontakty se špionáží cizí moci, přičemž podle článku 71/3 alžírského trestního zákona mu hrozí 10 až 20 let vězení. Vedle toho může za podněcování k nepokojům vyfasovat další jeden rok až pět let.

Dlužno dodat, že Alžírská liga na obranu lidských práv (LADDH) o jeho případu ví, a jak informuje na svém facebookovém profilu Said Salhi, viceprezident LADDH, bude liga jeho osud pozorně sledovat (obr. 4). Podle dostupných informací termín soudního jednání nebyl dosud stanoven.

Pro nás z toho plyne kromě jiného jedno poučení. Zatímco u nás často řešíme mezi blogery a diskutujícími neuvěřitelné ptákoviny a stupidní malichernosti, v jiných zemích (kde mají zaveden jiný „mrav“) platí, že kdo si chce počínat jako svobodný bloger, je lidově řečeno trvale jednou nohou v kriminále (a zhusta i oběma). Merzoug Touati zaslouží za svoji odvahu naše obrovské uznání a solidaritu. Nikdo z nás mu samozřejmě nepomůže, ale je dobré o tom, co ho potkalo, alespoň vědět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]