Paranoidní diktátor. Na prokremelském webu se objevily články kritizující Putina

Ruský prezident Vladimir Putin (Adobe Stock)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

Dva ruští novináři Jegor Poljakov a Alexandra Mirošnikovová v pondělí na prokremelském zpravodajském webu Lenta.ru zveřejnili nejméně třicet článků, ve kterých kritizovali ruskou invazi na Ukrajinu, informovala stanice CNN. Příspěvky byly téměř okamžitě staženy, i přesto si je pravděpodobně stihlo přečíst množství lidí.

Novináři ve svých článcích mimo jiné informovali o tom, že Kreml lže příbuzným vojáků, kteří zemřeli při potopení ruské vlajkové lodi Moskva v Černém moři. Podle nich ruské námořnictvo následně zveřejnilo staré video s posádkou, kterým manipulovalo s počtem obětí. Těch má být mnohem více, než Rusko oficiálně tvrdí.

Vladimir Putin (uprostřed) na setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu (vlevo) a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem (vpravo) na cvičení Vostok 2018 (Tisková služba prezidenta Ruské federace / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Poljakov a Mirošnikovová zároveň obvinili Vladimira Putina z rozpoutání jedné z nejkrvavějších válek 21. století. „Putin opakovaně lhal o svých plánech na Ukrajině, nejprve jmenoval jeden cíl, pak úplně jiný,“ napsali. Jako příklady toho, co označují za narychlo sestavené zdůvodnění zbytečné války, uvedli Putinovo volání po osvobození Donbasu, denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny.

„Putin a jeho okolí jsou odsouzeni k tomu, aby po skončení války stanuli před tribunálem,“ zveřejnili Poljakov a Mirošnikovová na prokremelském webu. „Putin a jeho spolupracovníci se po prohrané válce nebudou moct vyvinit ani utéct,“ objevilo se v článcích.

„Putin je paranoidní diktátor a musí odejít. Začal nesmyslnou válku a vede Rusko do propasti,“ vzkázali novináři. Každý článek dvojice pak začínal stejnou naléhavou výzvou: „Upozornění: Tento materiál není schválen státem, proto jej prezidentská kancelář smaže… Jinými slovy: UDĚLEJTE SI SCREEN, než bude smazán.“

„Nebojte se, nemlčte! Vzdorujte! Nejste sami, je vás mnoho! Budoucnost je vaše! Mír Ukrajině!“ pokračovali novináři. Dvojice pak na konci každého článku připojila text: „Hledáme práci, právníky a pravděpodobně i politický azyl!“

Ruský parlament totiž na začátku března přijal zákon, který kriminalizuje vše, co Kreml považuje za nepravdivé informace o válce na Ukrajině. Za porušení zákona hrozí pokuta 1,5 milionu rublů nebo až 15 let vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com