Parkinsonova choroba uštědřila Michaelovi J. Foxovi další krutou ránu

Michael J. Fox  (flickr / Paul Hudson)

Michael J. Fox | FOTO: flickr / Paul Hudson

Populární kanadský herec Michael J. Fox bojuje s vážnou nemocí od svých 29 let. Nyní však dospěl do stadia, kdy sám uznal, že se ke své milované práci už nikdy nevrátí. Mohou za to především příznaky Parkinsonovy choroby, jako jsou demence či ztráta paměti. 

Michael J. Fox se o svých pocitech rozepsal ve své nové knize „No Time Like the Future: An Optimist Considers Mortality“. V ní podle listu The New York Post sdělil i smutnou zprávu pro všechny filmové fanoušky. „Dvanáctihodinová pracovní doba a učení se sedmistránkového dialogu je už za mnou,“ svěřil se Fox.

Hvězda filmové trilogie Návrat do budoucnosti má jasno. „Všechno se mění, ale pokud se mě zeptáte, jestli je to konec mé herecké kariéry, odpověď je ano,“ uvedl Fox v monografii. 

Ben Watkins bojoval s rakovinou rok a půl. (repro youtube.com)

Devětapadesátiletý herec má s přibývajícím věkem čím dál víc příznaků neurodegenerativního onemocnění centrální nervové soustavy. Mezi ty nejvýraznější patří třeba bludy, ztráta paměti a podobné. Jak uvádí americký deník, Fox měl například problém při hledání klíčů od auta, přestože již několik let nemůže řídit.

Oblíbený hrdina ze seriálu Všichni starostovi muži nebo filmů Doc Hollywood či Tajemství mého úspěchu se stále snaží udržet optimistický pohled na svět. I díky němu se totiž podařila neskutečná věc. Když mu byla v roce 1991 diagnostikována Parkinsonova choroba, dávali mu lékaři maximálně deset let, během níž bude moci pracovat. 

„Když mi lékaři oznámili, že trpím vážným neurodegenerativním onemocněním, tvrdili, že po roce 2000 už budu pravděpodobně velice těžce postižený a nebudu moci chodit. Naštěstí se jejich slova nevyplnila,“ řekl Fox před lety časopisu People. 

Tehdy také přiznal, že poté, co se dozvěděl diagnózu, měl velký problém. „S tím, co jsem se dozvěděl od lékařů, jsem se nedokázal smířit. Proto jsem se rozhodl, že to utopím v alkoholu. Propadl jsem mu. Najednou jsem se dostal do situace, že jsem byl ve svém vlastním světě a nevnímal jsem ani svou rodinu,“ svěřil se Michael J. Fox.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]