Parlamentní listy bez problémů vydávají lživé články. Dokázali to dva novináři

Reklama Parlamentních listů, ilustrační foto (archiv F24)

Reklama Parlamentních listů, ilustrační foto | FOTO: archiv F24

O tom, že server Parlamentní listy, ze sedmdesáti procent ve vlastnictví senátora Iva Valenty, vydává články, za které si nechá platit, se ví už delší dobu. Že ovšem kromě propagandistických proruských textů publikuje i naprosté smyšlenky, vyšlo definitivně najevo až nyní. Dva novináři, kteří jen tak z legrace poslali do Parlamentních listů své nesmyslné články, zjistili, že je bez problému redakce vydala a vůbec se nesnažila o jakoukoliv editaci.

Karel Goldmann a Jan Binder vymysleli svůj plán, jak informuje server Aktuálně.cz, který na případ upozornil, u piva. „Chtěli jsme si vystřelit z lidí, kteří sdílejí blbosti a věří nesmyslům. Parlamentní listy jsou médium, které kašle na redakční práci a ověřování faktů, a to jsme chtěli dokázat,“ vysvětlil Karel Goldmann.

Za teroristické útoky mohou cyklofašisté a americký prezident Donald Trump práškuje Sýrii pomocí chemtrails, kterými ovlivňuje mozky zasažených. Takové hlouposti by normální redakce nikdy nepublikovala a autora by odeslala do patřičných mezí. To však není případ Parlamentních listů. Pro ně je zřejmě každý text potřebný a jedná se o takzvaný obsah zadarmo, který dělá čísla čtenosti, s nimiž se posléze chlubí na billboardech.

Aktuálně.cz upozorňuje, že Goldmannova e-mailová komunikace se serverem Parlamentní listy dokazuje, že stačilo poslat smyšlený anonymní článek. Editorka Lucie Bartoš se pak pouze zeptala, zda by respondent nemohl doplnit i jméno. „Tak jsem jí napsal Jan Hellinger, důchodce a ona odpověděla, že to vyjde v rubrice Aréna,“ řekl serveru Goldmann.

Druhým, kdo se po Goldmanově úspěchu přidal, byl Jan Binder, který pod pseudonymem Beruška poslal text: Trump jako Havel aneb Návrat humanitárního bombardování, ve kterém se zamýšlí nad hrozbou chemtrails na nebi nad Sýrií. „Text vyšel v původním znění. Zmizel akorát arabský nápis, který označoval Syrskou arabskou tiskovou agenturu za smradlavé ponožky. Osobně si ale myslím, že šlo o technický problém,“ potvrdil Binder. Po upozornění na problém byly oba texty ihned se serveru smazány.

Valentův web však tvrdí, že je vše v pořádku a není důvod hovořit o chybě. „Parlamentní listy byly vždy otevřeny názorům celkového spektra. Proti záměrnému zneužití v zásadě není chráněn nikdo, zvláště je-li připravováno sofistikovaně a s jasným cílem poškodit. Texty, které byly odstraněny, patří do čtenářské rubriky Názory,“ popsal Aktuálně.cz ředitel Parlamentních listů Jan Holoubek.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]