Paroubek brání Růžičku: Je to nechutná kampaň

Eric Drooker

Úplatkářská aféra, která vznikla kolem trenéra hokejového národního týmu Vladimíra Růžičky, je podle expremiéra Jiřího Paroubka nechutnou kampaní proti bývalému hokejistovi. Video, které má dokazovat, že Růžička přijal půlmilionový úplatek, zveřejnil podnikatel Miroslav Palaščák, který za své peníze očekával, že jeho synovi bude umožněno hrát pravidelně hokej.

Trenér hokejové reprezentace a bývalý kouč Slavie tvrdí, že částka od Palaščáka byla určena jako sponzorský dar pražskému klubu, který v té době vedl. Podnikatel měl v letech 2012 a 2013 dát Růžičkovi dva úplatky, každý ve výši 250 tisíc korun. Rozruch, který po zveřejnění videa vypukl, donutil k vyjádření i Jiřího Paroubka. „Mediální kampaň proti Růžičkovi je nebývale ostrá a nechutná. Pokud Růžička předloží veřejnosti důkaz, že půjčené peníze Palaščákovi zaslal zpět, je pro mě osobně celá kauza uzavřená,“ prohlásil podle serveru EuroZpravy.cz bývalý premiér. „Smutnou kapitolou v celém příběhu je pro mě stanovisko současného majitele hokejové Slavie,“ dodává Paroubek.

Slavia tvrdí, že žádný dar nedostala

Vedení pražského týmu se od přijetí sponzorského daru distancuje a tvrdí, že žádné peníze do klubu nepřišly. „Nejsme si vědomi, že bychom v daném období obdrželi takovýto sponzorský dar, který by souvisel s tím, co je ve videu popisováno,“ tvrdí majitel Slavie Vladimír Pitter. „V každém případě nyní mohu potvrdit, že se jednalo o osobní aktivity pana Růžičky, a nikoliv o klubové, a ze vzniklé situace jsem velmi zaskočen,“ říká.

Kariéru mělo zaručit půl milionu

Úplatek, který měl Palaščák Růžickovi nabídnout a posléze vyplatit, měl zaručit jeho synovi nastartování úspěšné kariéry. Třiadvacetiletý hokejista však nedostával tolik příležitostí, kolik by si jeho otec za půl milionu představoval. Proto si s trenérem 6. listopadu 2014 sjednal schůzku, kterou si tajně nahrál na video. Záznam pak minulý týden zveřejnil na internetu.

Růžička klub zachránil, tvrdí expremiér

Paroubek je jako věrný fanoušek Slavie celou kauzou znechucen a důrazně upozorňuje na to, že právě Růžička vytáhl hokejový klub, který trénoval, na výsluní. „Byl to právě Vladimír Růžička, kdo Slavii vytáhl z druholigové nicoty a přivedl ji k zisku dvou mistrovských titulů. Není Růžičkovou chybou, že již první sezonu po jeho odchodu se celé jeho dílo zhroutilo a klub skončil v baráži, kde bojuje o svou další extraligovou existenci,“ myslí si Paroubek.

Paroubek fandí Slavii a Růžička zase ČSSD

Blízký vztah Jiřího Paroubka a Vladimíra Růžičky vznikl už v době, kdy byl bývalý premiér předsedou ČSSD. S hokejovým trenérem dikutoval situaci v českém sportu a na oplátku se dočkal Růžičkovy podpory sociálních demokratů. „ČSSD je dle mého názoru jedinou stranou, která má připravený skutečně propracovaný program podpory sportu. Pokud chceme, abychom měli v budoucnosti znovu důvod oslavovat podobné úspěchy, jako je ten náš z Německa, musí se ve sportu celá řada věcí změnit,“ prohlásil v roce 2010 Růžička po vítězství našeho národního týmu na mistrovství světa.

Bylo podáno první trestní oznámení

Kauzou převzetí úplatku se bude zabývat i policie. Trestní oznámení totiž podal šef serveru Protikorupcnilinka.cz Jiří Jehlička. Podle něj by se mělo ozvat více lidí, kteří mají podobnou zkušenost. Došlo by tak k vymezení jasné hranice, dokdy se jedná o sponzorský dar pro sportovní kluby a kdy už jde o korupci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]