Paroubek: Kdyby se dnes volil prezident, Zeman vyhraje hned v prvním kole

Eric Drooker

Konflikt mezi prezidentem Zemanem a premiérem Sobotkou stále více oslabuje sociální demokracii. V pořadu Interview ČT24 to řekl bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zeman je podle něj zkušený politik. Kdyby se nyní konaly prezidentské volby, vyhrál by je Zeman podle Paroubka hned v prvním kole.

„Kdyby dnes byly volby, tak je vyhraje v prvním kole a dostal by 60–65 procent. Dokázal vystihnout témata, o kterých si veřejnost myslí, že jsou pro ni velmi důležitá. Vidí prezidenta jako jediného důsledného ochránce svých zájmů. V některých tématech to přehání, ale to už je jeho věc,“ domnívá se Paroubek.

Konflikt mezi Zemanem a Sobotkou oslabuje ČSSD

Zeman se v poslední době dostává do konfliktů s premiérem a předsedou ČSSD Sobotkou stále častěji. Podle Paroubka to stranu stále víc oslabuje, protože jak Zeman, tak ČSSD mají levicové voliče. Zeman se ale podle Paroubka vymezoval vůči předsedům sociální demokracie i dřív. „To je jeho styl práce. Já takový styl nemám příliš rád,“ prohlásil.

Sobotka by proto podle Paroubka neměl brát věci tak osobně. „Je to normální politická výměna, ke které tu a tam dochází,“ řekl ke konfliktům mezi oběma politiky.

Se Zemanem se Paroubek nestýká

S prezidentem Zemanem se bývalý předseda ČSSD nestýká a nevídá. „Naše vztahy jsou nijaké. S prezidentem se nevídám, nevyhledávám ho. On mě také ne a jsme oba dva spokojení,“ poznamenal.

Paroubek se zastal premiéra Sobotky ve sporu o odvolání ministra obrany Martina Stropnického (Babišovo hnutí ANO). Podle Sobotky se ministr dopustil chyby, když komentoval únos pětice Čechů v Libanonu. Nejde ale o tak závažný přehmat, aby kvůli tomu Stropnického odvolal.

Stejně jako premiér by podle svých slov jednal i Paroubek. Stropnický podle něj jen popsal fakta: „Ono se nic moc nestalo. Byla perspektiva buď dostat, nebo nedostat skupinu pěti zajatých Čechů z Libanonu. Vláda rozhodla dobře. Že to bylo zúřadováno a odkomunikováno trochu hůř, v tom nevidím žádnou tragédii.“

Sobotka se bojí konkurence v ČSSD

Návrat do ČSSD ale Paroubek nechystá: „Do budoucna nevylučuji nic, ale se současným vedením nechci mít nic společného. Sobotka se zbavuje lidí, kteří mu mohou být konkurencí. Ať to byl Michal Hašek, Roman Onderka, bývalý ostravský primátor Kajnar, Zdeněk Škromach. To jsou lidé, které bych rád viděl ve vedení sociální demokracie, pokud bych byl předsedou. Když se někdo bojí konkurence, je to začátek jeho konce,“ prohlásil Paroubek.

Babiš útočí na svobodu v této zemi, ale lidé to nechápou

Na otázku, zda bude Andrej Babiš příštím premiérem, Paroubek poznamenal: „Já bych si to samozřejmě nepřál, protože vidím i jeho stinné stránky. Těmi je obrovský konflikt zájmů. Je to mimo jiné předseda strany, která je postavená jen na něm. To je prostě útok na svobodu v této zemi. Ale řada občanů to takto nechápe. Obávám se, že to chápat nebudou ani při volbách.“

Pokud se Babiš stane premiérem, k vážné destrukci demokracie ale podle Paroubka nedojde. „Bude to nepříjemná epizoda. Lidé to ale asi potřebují, aby měli tuhle zkušenost. Tak jako Italové udělali zkušenost s Berlusconim a už ji asi nechtějí opakovat,“ dodal.

Stranu LEV 21 prý sledovaly bezpečnostní složky

Paroubek po odchodu z ČSSD založil v roce 2011 stranu Národní socialisté – levice 21. století (NS-LEV 21). V politice ale strana propadla a Paroubek už se v ní neangažuje a neplatí ani členské příspěvky.

„Nemá smysl dělat věci, které nemají žádnou perspektivu. Byl bojkot ze strany médií, sponzoři se začali ztrácet a pak jsem se dozvěděl, že je strana sledovaná také bezpečnostními složkami. Nemá smysl si hrát na hrdinu. Je lepší věnovat se věcem, které dávají větší smysl,“ řekl Paroubek v Interview ČT24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner