Paroubek se zastal Nečase: Ostudný proces a obludné konstrukce Šlachty s Ištvanem

Eric Drooker

Další obžaloba na Petra Nečase a jeho manželku Janu, kterou podalo olomoucké nejvyšší státní zastupitelství kvůli údajnému uplácení poslanců a nezdanění darů, pobouřilo Jiřího Paroubka. Bývalý premiér se domnívá, že o pádu vlády by se mělo rozhodovat v Poslanecké sněmovně a ne pomocí teatrálních policejních zásahů, které ani po letech nenašli obhajobu pro své opodstatnění. Paroubek rovněž upozorňuje na fakt, že poskytování funkcí za podporu při získání moci je v politice na denním pořádku.

Paroubek se k takzvané kauze “Nagygate” vyjádřil pro Parlamentní listy. “Z obludných konstrukcí, které tehdy Šlachta s Ištvanem předložili překvapené a poněkud důvěřivé české veřejnosti, se toho mnoho nepotvrdilo,” zmiňuje expremiér. “Soud již před časem rozhodl o tom, že vojenští rozvědčíci nebyli ve smyslu obžaloby, která jim přišila šmírování bývalé manželky premiéra Nečase, prý na základě rozkazu Jany Nagyové, nyní Nečasové, vinni,” dodal.

Dalšími slovy Paroubek mnohé překvapí. “Principem politiky na této úrovni, ať se to komu líbí, nebo ne, je ovšem to, že tu a tam dochází k výměnným obchodům, kdy jsou funkce poskytovány výměnou například za vliv či za jinou výhodu…,” objasňuje zákulisní praktiky. “Pokud by státní zastupitelé a ÚOOZ byli důslední, museli by prověřovat z kriminálního hlediska sestavení každé vlády a rozmisťování jejich exponentů ve státní správě. Vždy se přeci jedná o uplatnění principu poskytnutá funkce za vliv ve státní správě…,” vysvětluje Paroubek.

Odvolávat vládu mají poslanci, ne policisté

“Hledat v politice Mirky Dušíny a vzývat jakýsi dušínovský kult politiky je prostě něco, co nemohou brát vážně ani lidé typu Šlachty či Ištvana. Neinformovaní lidé, a já připouštím, že jich je ve státě velká většina, to pochopitelně zbaští i s navijákem,” píše bývalý předseda vlády a ČSSD. “Nemusím nikomu připomínat, že jsem vždy ostře vystupoval proti Nečasově vládě. Ale jsem přesvědčen o tom, že vlády by měly padat v poslanecké sněmovně. Tedy špatné vlády, jakou ta Nečasova rozhodně byla, a nikoli na základě teatrálního a masivního zásahu policejního útvaru, který i po třech letech samozřejmě hledá ospravedlnění své spektakulární akce,” je přesvědčen Paroubek. “A je mi úplně jedno zda inspirací takové akce byla pitomost, americké zpravodajské služby anebo lidé A . Babiše,” jmenuje údajné iniciátory akce.

Paroubek prý věří, že obžalovaní Petr Nečas, J. Nečasová a R. Boček dostanou soudce, který bude schopen nepodlehnout velkému tlaku a bude se chovat opravdu nezávisle a rozumně tak, aby ostudný proces ukončil podle možnosti s co nejmenšími ztrátami prestiže pro ČR. “Vláčet bývalé premiéry po soudech na základě podivných policejních a prokurátorských konstrukcí by se nemělo stát zrovna národním sportem,” myslí si bývalý premiér České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články