Paroubek se znovu snaží získat vliv v ČSSD, oficiálním poradcem předsedy Hamáčka ale nebude

Jiří Paroubek (repro youtube.com)

Jiří Paroubek | FOTO: repro youtube.com

Šéf sociálních demokratů Jan Hamáček v pořadu televize Prima Partie odmítl, že by bývalý předseda sociální demokracie Jiří Paroubek byl jeho placeným poradcem. Server SeznamZprávy.cz v pátek napsal, že Paroubek se vrací k ČSSD a měl by být nově Hamáčkovým poradcem. Jestli někdejší premiér a lídr České strany sociálně demokratické má či nemá v partaji oficiální angažmá, nakonec není tak podstatné, důležitější je, že jeho neformální vliv zde narůstá.

Server SeznamZprávy.cz konkrétně uvedl, že by podle jeho informací měl někdejší premiér a šéf sociální demokracie dostat roli „neoficiálního konzultanta předsedy Jana Hamáčka“. Těžko říct, co si pod takovou rolí neoficiálního konzultanta představit a jak se vůbec dostává.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Vicepremiér a ministr vnitra Hamáček k tomu v Partii na televizi Prima řekl: „Pan Paroubek je člověk, který byl předseda sociální demokracie. Je to můj bývalý šéf. My spolu máme velmi korektní vztahy a čas od času si prostě napíšeme SMS. On mi občas pošle nějaký materiál, já si ho přečtu a musím říct, že celá řada těch věcí, které on píše koncepčně, je velmi zajímavá.“

A pokračoval: „Ale někdo tady vymyslel, že se má stát mým poradcem. Sociální demokracie nemá prostředky, aby rozhazovala za poradce. To, že si občas přečtu jeho názor, tak takových lidí je spousta. A to, že by se sociální demokracie jaksi neměla zbavovat svých bývalých čelních představitelů a že by s nimi minimálně měla seriózně komunikovat a pokud něco napíšou, tak se nad tím zamyslet, to je v pořádku.“

Z toho, co předseda ČSSD popisuje, jasně plyne, že Paroubek není a nebude placeným či oficiálním poradcem, ale jestli se stane nebo už dokonce je „neoficiálním konzultantem“, to záleží jen na tom, jestli ho tak Hamáček vnímá či nikoli a nakolik vážně bere jeho SMS zprávy a materiály, které mu někdejší předseda vlády posílá, a do jaké míry se na jejich základě rozhoduje.

Hamáček se zároveň pokusil úvahy o Paroubkově velkém návratu, které páteční zpráva rozjela, trochu potlačit a rozptýlit. Je skutečně možné, že o žádný slavný návrat opravdu jít nemělo, nebo že minimálně předseda ČSSD se svým předchůdcem v čele strany žádné významnější plány neměl a nemá a je pravda, že si pouze sem tam vymění pár esemesek a vicepremiér si prolistuje nějaké Paroubkovy články a materiály a třeba z nich ani nic zvláštního nevyvozuje.

Sociální demokracie jako jediná Paroubkova platforma

Stejně tak je však možné to, že i když Hamáček nějaké úmysly si od Paroubka nechat intenzivně radit a konzultovat s ním své záměry má, veřejně vše trochu bagatelizoval a relativizoval z jednoduchého důvodu: Paroubek není kdovíjak populární a předseda ČSSD by si jeho oficiálním angažmá navenek příliš nepomohl.

Naopak, byl by na to dotazován, stal by se terčem kritiky a celkově by to vyvolalo spoustu kontroverzí. Ostatně stačilo, že o tom přinesla zprávu média a začalo se o tom spekulovat, a Hamáček to měl hned na stole a musel vysvětlovat, jak se celá věc má.

Ať už platí spíše první či druhá varianta, pravda je, že Paroubek má k současnému vedení sociální demokracie blíže než k tomu Sobotkovu. Má s ním intenzivnější vztahy a kontakty a dokonce to vypadá, že na Hamáčka a jeho působení v čele ČSSD má výrazně pozitivnější náhled, než měl právě na jeho předchůdce Sobotku.

V každém případě z toho vyplývá, že Paroubkův vliv ve straně roste a je očividné, že sám bývalý předseda sociálních demokratů usilovně pracuje na tom, aby tomu tak bylo. Po debaklu jeho politického projektu s názvem LEV 21 – Národní socialisté nakonec nemá jinou možnost, pokud chce mít ještě někdy nějaký politický význam a vliv. Sociální demokracie je jediná platforma, která mu k tomu může posloužit.

Odvrácení volebního debaklu

O rostoucím Paroubkově vlivu v ČSSD svědčí i skutečnost, že na čtvrtém místě kandidátní listiny v Ústeckém kraji v říjnových krajských volbách se má údajně objevit někdejší šéf sociální demokracie v Ústeckém kraji Petr Benda, který má k bývalému premiérovi velmi blízko.

Jiří Paroubek (YouTube)

Předseda sociálních demokratů to v Partii na televizi Prima nechtěl potvrdit, odkázal se na to, že kandidátní listiny se mají podat do 28. srpna a do té doby to ČSSD nebude komentovat. Ovšem Hamáček k tomu řekl jednu obecnou věc: „Sociální demokracie svého času měla v Ústí 30 procent. Dneska je tam lehce pod pěti, tak já daleko radši vsadím na lidi, kteří tam dotáhli 30 procent, než na ty, kteří tam dotáhli 5 procent. To je moje stanovisko. Více se dozvíte po 28.“

V tomto kontextu stojí za pozornost, co Paroubek píše o sociální demokracii v Ústeckém kraji na serveru Vaše věc: „Naopak Ústecký kraj byl v minulosti volebně nejsilnějším krajem v Čechách a obvykle v letech 2006–2010 druhým nejsilnějším krajem ČSSD v rámci celé republiky. Politické grémium a obecně vedení ČSSD by mělo žádat po vedeních těchto krajů o vysvětlení nastalé situace a o vymezení jasných opatření směřujících k odvrácení volebního debaklu.“

A na jiném místě pro změnu uvádí: „Poté, co v lednu 2011 z funkce předsedy kraje odešel můj politický spojenec Petr Benda, tato skupina v rámci ‚odparoubkování‘ předvedla, co v ní je. Jeden z nich, bývalý náměstek hejtmanky je ve vězení, řada ostatních sociálně demokratických členů rady včetně hejtmanky je obviněná či dokonce obžalovaná ze závažných trestných činů a partner hejtmanky byl zavražděn. Jediný, kdo nezaznamenal úhony ze strany orgánů činných v trestním řízení, je Petr Benda, můj někdejší politický spojenec.“

Pro úplnost dodejme, že Benda, který byl předsedou ČSSD v Ústeckém kraji od roku 2005 do roku 2011, býval Paroubkovým poslaneckým asistentem a Paroubek také hned dvakrát v Bendově kraji kandidoval do Poslanecké sněmovny. A rovněž s ním po odchodu ze sociální demokracie působil ve straně LEV 21 – Národní socialisté, kde byl Paroubek v letech 2011–2014 předsedou a Benda v letech 2012–2017 místopředsedou.

Paroubek placeným poradcem předsedy sociálně-demokratické strany pravděpodobně nebude, ale poslední slovo ještě neřekl. Kdoví, kde se objeví a k jakým zásluhám a úspěchům se ještě přihlásí. Možná jednou bude tvrdit, že to byl právě on, kdo Hamáčkovi pomohl získat sociální demokracii ve volbách do Poslanecké sněmovny 5,02 procenta hlasů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]