Parta lidí si z prezidentské kanceláře udělala byznys, tvrdí TI a žádá audit Hradu

Vratislav Mynář (ČTK / Hájek Ondřej)

Vratislav Mynář | FOTO: ČTK / Hájek Ondřej

Neprůhlednost některých zakázek, které se týkají Pražského hradu, se nelíbí protikorupční organizaci Transparency International. Ta se podle informací serveru Aktuálně.cz rozhodla podat k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu podnět k auditu. V dokumentu se zmiňuje i jméno kancléře Vratislava Mynáře, který už byl kvůli machinacím vyšetřován policií.

Podle Petra Leyera, šéfa české pobočky Transparency International, je nutné, aby byly zmonitorovány netransparentní toky peněz, které jsou někdy až za hranou zákona. Pozornost si také zaslouží osoby v exponovaných funkcích, mezi něž patří nepravomocně odsouzený šéf Lesní správy Lány Miloš Balák nebo Vratislav Mynář.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Právě zadávání zakázek pro lánskou oboru je důležitým bodem v podnětu TI. „V některých případech jde přímo o manipulace se zadávacími kritérii, které vedou k vítězství konkrétní firmy, anebo o střet zájmů, kdy mají vítězné společnosti a jejich představitelé vazby na osoby z okolí Hradu,“ vysvětlil Aktuálně.cz Leyer.

Ten také upozornil na fakt, že doporučeními NKÚ by se měl Hrad řídit. „Autorita Nejvyššího kontrolního úřadu je ale relativně vysoká vůči veřejnosti, těžko zpochybnitelná. Jedná se tedy hlavně o následný veřejný tlak. Zpráva může být třeba argumentem pro politiky, kteří schvalují rozpočet a hospodaření Hradu,“ řekl šéf Transparency International.

Podle Leyera je největším problémem Hradu, že jeho „osazenstvo“ soustavně a chtěně obchází a porušuje pravidla. „Jde tedy čistě o hlavní představitele, kteří chtějí, aby ten úřad takto fungoval. Je to kruh, kdy si z kanceláře prezidenta dělá určitá parta lidí výhodný politicko-podnikatelský byznys,“ myslí si šéf protikorupční organizace. 

„Vidíme propojení veřejných financí s politikou, kampaněmi nebo osobními zisky. To je leitmotiv, na který se tím podnětem snažíme upozornit,“ dodává v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články