Partie na Primě: Chovanec si vzal na paškál uprchlíky, Kalousek Konvičku. Je to zakomplexovaný nešťastník, prohlásil

Eric Drooker

Hlavním tématem dnešního diskuzního pořadu Partie v televizi Prima byla kauza iráckých křesťanů, kteří se v rámci programu zajišťovaného nadací GEN 21 dostali nebo mají dostat do České republiky. Hosty pořadu byli ministr vnitra Milan Chovanec a předseda TOP09 Miroslav Kalousek.

Osm Iráčanů ze skupiny, která již byla v České republice, se vrátilo do Iráku, 25 jiných zase vycestovalo do Německa a požádalo tam o azyl, přestože jej již dříve získali v České republice. Momentálně si Česko s Německem vyjasňují, do jaké země zmíněných 25 lidí poputuje. „Jsem trošku vyděšen z té papírové války s Němci,“ prohlásil Chovanec. „Jsem zděšený z praxe, která tady je. Takhle to nemůže fungovat,“ dodal. Jako velmi pravděpodobný závěr osudu těchto lidí uvedl jejich navrácení do iráckého Kurdistánu, jenž se považuje za bezpečný. „Já jsem několikrát říkal, že by se měli vrátit do Iráku,“ řekl Chovanec a dodal, že tito lidé přišli na území České republiky, konzumovali nějaké výhody, nemuseli procházet složitou cestou, a přesto se sami rozhodli odejít. Zároveň uvedl, že do správního řízení o eventuální opětovné získání azylu skupinky 25 lidí v ČR zasahovat ze své pozice nebude.

Ani další uprchlíci, kteří ještě v Česku zbývají, se podle Chovance necítí u nás dobře. Jsou zklamáni a cítí se podvedeni. I proto byl projekt pozastaven a v tuto chvíli není jasné, co bude se zbývajícími 60 lidmi, kteří na příjezd do Česka teprve v Iráku čekají. „Neměli by být obětí kolektivní viny,“ uvedl na jejich adresu šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Velmi prosím, aby se na ně česká vláda nevykašlala,“ dodal.

„Do budoucna s pokračováním tohoto projektu nepočítám,“ uvedl Chovanec s tím, že případ iráckých křesťanů je bezprecedentní a Česká republika nic takového ještě nezažila, a proto se učí, jak se vzniklými problémy zacházet. Oba politici se shodli na tom, že české azylové řízení je nastaveno dobře, přísněji, než v mnohých jiných zemích, a bude stačit, když se příště bude o eventuální další přemístění uprchlíků k nám starat pouze vláda, bez prostředníků, jakým byla například nadace GEN21.

Nelze totiž říci, zda iráčtí křesťané nebrali Česko pouze jako tranzitní stanici s tím, že jejich cílovými zeměmi by se nakonec měly stát Německo nebo Švédsko. Podobnou zkušenost již totiž má za sebou Polsko, které také přijalo během posledních měsíců zhruba 200 uprchlíků, z nichž tam do dnešních dnů zůstává jen hrstka. Chovanec také vzpomenul kvóty a dodal, že nejsme schopni v Česku udržet ani ty, kteří sem dobrovolně přijeli .

„Systém kvót je z mého pohledu mrtvý, vždycky mrtvý byl. Evropa v tomto pohledu naráží do zdi,“ řekl Chovanec. „TOP09 od začátku byla proti povinným kvótám,“ přitakal Kalousek s tím, že souhlasí s Chovancem, že neexistuje možnost jak ve svobodném schengenském prostoru udržet lidi proti jejich vůli na území toho státu, kam byli kvótami přiděleni.

„Česká veřejnost a uprchlíci mají jeden společný zájem. Většina české veřejnosti je tady nechce, a uprchlíci u nás nechtějí být,“ řekl Kalousek.

Politici komentovali také obvinění šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Konvička kauzu označuje za snahu rozpoutat politický monster proces. „Pan Konvička si v tomto fandí, já si nemyslím, že by to byl nějaký monster proces,“ řekl Chovanec a dodal, že jsme  v právním státě, a každý je zodpovědný za své výroky, ať je řekne kdekoliv. „Úkolem demokratického politika je veřejně tyto výroky odsoudit jako nepřijatelné,“ prohlásil Kalousek. „I jako občanovi mi vadí výroky pana Konvičky. Šíří nesnášenlivost, šíří nenávist. Nemyslím si, že to patří do svobodné demokratické společnosti,“ dodal s tím, že to, zda to je nebo není trestní čin, nechá na soudu. „Ať bude nebo nebude odsouzen, jeho výroky jsou pro mě obludné a nepřijatelné,“ uzavřel Kalousek.

Na dotaz moderátorky, zda kauza neudělá z Konvičky spíše mučedníka, Kalousek odvětil: „V mých očích určitě ne. V mých očích je to směšný, zakomplexovaný nešťastník, který se snaží na tom jednom jediném tématu získat nějakého příznivce.“

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]